Reklama
Reklama

Eksperci alarmują: na te znaki ostrzegawcze musi zwracać uwagę każda kobieta

Eksperci alarmują: na te znaki ostrzegawcze musi zwracać uwagę każda kobieta Fot. iStock

Anna Mierzejewska

15czerwca2018

Według nich, to właśnie one świadczą o niebezpieczeństwie, a często nawet o nadużyciach na tle seksualnym.

80% ofiar gwałtu zna swoich oprawców. Jakim cudem więc do nich dochodzi? To bardzo proste. Nasza czujność jest uśpiona, gdy znajdujemy się w towarzystwie znajomych nam osób. Nie zwracamy wtedy uwagi na to, co mówią czy robią, sądząc, że mają jedynie dobre zamiary. Niewybredne teksty traktujemy jak żarty, a głęboko zakorzenione złe przeczucie spychamy gdzieś, tłumacząc sobie, że przesadzamy. 

 

Czy to był gwałt? Czy ona „sama tego chciała”?

 

 

Profesor Charlene Y. Senn spędziła 10 lat współpracując z psychologami nad programem, który pomógłby kobietom bronić się przed molestowaniem seksualnym. W ciągu roku liczba agresywnych zachowań, a nawet gwałtów na Uniwersytecie Windsor spadła niemalże o połowę. W ramach programu kobiety uczyły się, jak bronić się przed atakiem, zgłębiając wiedzę na temat fizycznych i emocjonalnych atrybutów, które są do tego niezbędne. 

 

Senn wyróżniła kilka znaków alarmowych, które mogą świadczyć o zbliżającym się ataku, a nawet gwałcie. Oczywiście, nie każdy przestępca będzie działał według tego samego schematu. Mimo to, istnieje spora szansa, że posiadając odpowiednią wiedzę, możemy zapewnić sobie bezpieczeństwo.

 

Jakie więc cechy, sytuacje i sposoby zachowań wyszczególniła profesor Charlene? 

 

1. Komentarze

Jeśli czujesz, że rozmówca/partner stara się mieć nad tobą władzę, powinna zapalić się w twojej głowie czerwona lampka. Chodzi o taki sposób zachowania i wypowiedzi, który czyni sytuację niezręczną, z zabarwieniem seksualnym, którego wcześniej nie było i być nie powinno. 

 

2. Niechciany dotyk

Według ekspertów, gwałt nie zawsze ma podłoże seksualne. Często wynika z potrzeby zdominowania drugiej strony lub z czystej agresji. Tym samym, niechciany dotyk niekoniecznie musi być seksualny. Nasz intuicja jednak zawsze podpowiada nam, że coś jest nie tak, że to nie jest dotyk, którego chcemy. Jest nie na miejscu. 

 

3. Natarczywość

Sytuacja, w której ktoś inicjuje dotyk, który ma konotacje seksualne, mimo że nie powinien taki być, również stanowi czerwoną flagę. Szczególnie, jeśli robi to, mając świadomość, że jest to niestosowne i niechciane przez drugą stronę. Jakakolwiek forma nacisku może mieć podłoże negatywne. 

 

4. Izolacja

Gdy mężczyzna próbuje cię odizolować, powinnaś być uważna. Potencjalny napastnik będzie robił wszystko, aby zostać ze swoją ofiarą sam na sam. Dlatego to takie ważne, aby unikać takich sytuacji. Nawet jeśli wydaje ci się, że kogoś znasz. Nie ufaj tym, których tak naprawdę nie możesz być pewna.

 

 

 

Reklama
Reklama

Polecane wideo

Te motywy w serialach o nastolatkac...
Te motywy w serialach o nastolatkach po prostu nie mają sensu...   Fot. ABC

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama