Reklama
Reklama

Jak się dowiedzieć, co myślą inni?

Jak się dowiedzieć, co myślą inni? Jak się dowiedzieć, co myślą inni? Fot. Getty

Anna Majcher

23września2017

Czy ona mnie lubi? Dostanę podwyżkę? Zadzwoni czy nie? Będzie mnie zdradzał?

Trzy sposoby na rozszyfrowanie ludzi

Więcej słuchaj, mniej mów  

Jeśli chcesz rozgryźć swojego rozmówcę (nie dosłownie ;-)), nie możesz go zagadywać. Musisz mu pozwolić dzielić się informacjami. Im więcej ci opowie, tym więcej informacji zdobędziesz. Ludzie uwielbiają mówić o sobie, więc pozwól im na to. Zwróć uwagę nie tylko
na to, co mówią, ale także na to, czego nie mówią. Czy pomijają pewne szczegóły zdarzenia, o którym opowiadają? Patrzą na ciebie podczas konwersacji? Każde słowo i gest będzie dla ciebie podpowiedzią. 

Rada 

Nie przerywaj. Po pierwsze, to nieuprzejme, po drugie rozmówca może stracić wątek i nie dostarczyć ci informacji, których potrzebujesz. Najpierw pozwól mu zakończyć opowieść, a potem dopytaj o detale. Zadawaj pytania otwarte – odpowiedzi na nie dostarczą ci więcej wiadomości niż krótkie „tak” i „nie”. Przykład? Jeśli chcesz wiedzieć, czy twój chłopak wychodził gdzieś poprzedniego wieczoru, lepiej spytaj „Co porabiałeś wczoraj wieczorem”, a nie „Wychodziłeś wczoraj z domu?”.

Zachowaj twarz pokerzystki 

Kiedy próbujesz rozszyfrować ludzi, nie chcesz, by się ciebie bali, prawda? Więc nie oceniaj ich, nawet jeśli nie podoba ci się, co mówią. Kiedy ktoś poczuje, że nie pochwalasz jego zachowania, będzie filtrował informacje, którymi się z tobą podzieli. Albo w ogóle się zamknie i wtedy niczego się nie dowiesz. Nawet jeśli jesteś zła lub masz jakieś podejrzenia, trzymaj emocje na wodzy tak długo, jak długo zajmie ci ocena sytuacji.  

Rada 

Pilnuj, by twoja twarz i ciało cię nie zdradziły. Nie przewracaj oczami, nie zaciskaj szczęk, nie krzyżuj ramion na klatce piersiowej. Wszystkie te gesty mają negatywny przekaz, staraj się więc mieć rozluźnioną twarz i zrelaksowaną postawę. Pochyl się też w stronę rozmówcy. I pamiętaj, że kontrolowanie swojej mowy ciała nie oznacza, że masz znieruchomieć. Słuchaj, kiwaj głową, uśmiechaj się w odpowiednich momentach, tak by zachęcić rozmówcę do kontynuowania. 

Uwierz w swój wewnętrzny głos

Ile razy słyszałaś, gdy ktoś mówi „Miałam co do niego dziwne przeczucia”? No właśnie. W 99,9% przypadków te przeczucia nas nie zawodzą, nawet jeśli nie potrafimy ich logicznie wytłumaczyć. Uciszamy nasz wewnętrzny głos, kiedy dotyczy ludzi, których kochamy. Desperacko chcemy wierzyć, że nas nie oszukają, bo to by nas zabolało, więc wierzymy w ich krętactwa.  

Rada 

Pierwsze wrażenie, jakie ktoś na tobie wywiera, jest na ogół słuszne. Gdy poznając kogoś, czujesz już w pierwszych minutach dyskomfort w kontakcie, nie ignoruj tego. To twoja intuicja radzi ci, żebyś była ostrożna. I jeśli masz wątpliwości, czy ktoś cię nie okłamuje
lub coś ukrywa, prawdopodobnie masz rację. Nie musisz sprawdzać, czy tak jest. Tak jest.

l
Reklama

Polecane wideo

Życie bez ubrania jest... ekscytują...
Życie bez ubrania jest... ekscytujące. Zamiast wskakiwać w dresy po powrocie do domu, pozwól sobie na odrobinę nagości. Zyskasz pewność siebie i świetną zabawę sama ze sobą! Fot. getty

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama