Reklama
Reklama

Jak prawidłowo powinno się pić wino?

Jak prawidłowo powinno się pić wino? Jak prawidłowo powinno pić się wino? Fot. Getty

Anna Majcher

16września2017

Żeby nie wyjść na „nieobytą”

Nie będziemy ściemniać – po przeczytaniu tego tekstu nie staniesz się od razu koneserką wina. Ale za to z dużą pewnością siebie zamówisz Pinot Noir do drobiu, a swoim gościom podasz Chardonnay do owoców morza. I jeszcze powiesz na temat wina coś mądrego

Zdrowie w kieliszku

Słyszałaś o francuskim paradoksie? Polega on na tym, że mimo teoretycznie niezbyt zdrowej, zbyt tłustej diety, średnia długość życia Francuzów jest wyższa niż w większości krajów europejskich. Statystyki pokazują też zaskakująco niskie wskaźniki zachorowań na serce i choroby układu krążenia wśród mieszkańców tego kraju. Co decyduje o tym stanie rzeczy? Czerwone wino – ulubiony napój Francuzów! Ten szlachetny trunek zawiera pochodzące ze skórek winogron antyutleniacze, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami, a dzięki temu spowalniają proces starzenia się i zapobiegają wielu chorobom. Ale uwaga, korzystne dla zdrowia rezultaty daje picie niewielkiej (!) ilości czerwonego wina – około jednej lampki dziennie.

Zapomnij o karcie 

Jesteś na kolacji z wyjątkowym mężczyzną. Czarujesz go i wszystko idzie dobrze, dopóki kelner nie przynosi karty win. Otwierasz, czytasz i... kompletnie nic nie rozumiesz. Równie dobrze mogłabyś czytać po chińsku. Nie daj się zbić z tropu. Każdy, kto wie cokolwiek o winach, wie też, że aby dostać dobry trunek za dobrą cenę, można zupełnie zignorować kartę. Trzeba poprosić kelnera o rekomendację. Uff. Co za ulga. Oddając kelnerowi kartę, powiedz, że chciałabyś kieliszek (albo butelkę) wina do posiłku. Żeby mógł ci odpowiednio doradzić, poinformuj, co będziesz jadła, a następnie postaw jasno sprawę finansów. Możesz np. wskazać w karcie wino za 50 zł i powiedzieć, że chciałabyś „coś z tej półki”. Na koniec sprecyzuj, czy ma to być coś „świeżego, lekkiego i aromatycznego”, czy może wolisz coś „pełnego, mocnego, o bogatym bukiecie”. To zrobi wrażenie! Zdaj się na rekomendację kelnera i chwilowo zapomnij o winie. W końcu jesteś tu dla tego przystojniaka, który siedzi z tobą przy stoliku. Zajmij się uwodzeniem.

Ceremonia degustacji

Jak widzisz, zamówienie jednego kieliszka to łatwizna. Sprawy komplikują się nieco, gdy zamawiasz całą butelkę. Ale bez przesady! Tu też poradzisz sobie z łatwością. Wystarczy, że opanujesz cztery proste kroki. Gdy kelner przynosi wino, które zamówiłaś, najpierw pokazuje ci etykietę. Rzucasz szybkie spojrzenie, aby upewnić się, czy to jest to, co zamówiłaś. Możesz również dotknąć butelki, żeby sprawdzić, czy jest w odpowiedniej temperaturze. (Nawet czerwone wino powinno być wyraźnie chłodniejsze niż temperatura otoczenia!). Kiedy skiniesz głową na znak aprobaty, kelner otworzy butelkę i naleje odrobinę do twojego kieliszka. Podnieś go (koniecznie trzymając za nóżkę!) i obejrzyj barwę trunku, zwracając go w kierunku światła. Jeśli wino nie jest mętne i nic nie pływa na jego powierzchni, przejdź do kroku trzeciego. Zakręć winem w kieliszku, wykonując delikatny rotacyjny ruch nadgarstka, następnie unieś trunek do nosa i przez chwilę wąchaj. Weź mały łyk i posmakuj, dokładnie rozprowadzając wino w ustach. Dopiero potem przełknij. Kiedy już jesteś pewna, że o takie wino ci chodziło, powiedz do kelnera: „Znakomite, proszę serwować”. Uwaga: Jeżeli w trakcie ceremonii degustacji wino wydaje ci się mętne, a smak lub zapach przypomina bardziej ocet lub spleśniały korek, poproś o przyniesienie następnej butelki lub wspólnie wybierzcie inne wino. Niestety, nie możesz oddać butelki tylko dlatego, że ci nie smakuje.

Zasady serwowania wina w domu

λ Nie podawaj wina w temperaturze pokojowej. Białe schładzaj w lodówce co najmniej cztery godziny przed podaniem, a czerwone – przez 30 minut.

λ Nie wkładaj butelek do zamrażarki, żeby przyspieszyć proces chłodzenia. Napój straci smak.

λNigdy nie wrzucaj kostek lodu do wina, nawet do białego! 

λ Pamiętaj, nie wkładaj kieliszków do zamrażarki. To nie szklanki do piwa!

λ Białe wino podawaj w kieliszku wysmukłym. Pękaty, większy jest do wina czerwonego.

λ Nie nalewaj zbyt dużo do kieliszków – wystarczy nieco mniej niż połowa.

λ Jeżeli smakuje ci jakieś wino, zapisz jego nazwę, a także odmianę winorośli, np. chardonnay, cabernet itp. Przyda ci się to przy następnych zakupach.

λ Najlepiej kupuj w specjalistycznych sklepach oferujących mocne trunki, bo tam sprzedawcy z reguły są bardziej kompetentni i pomogą ci w wyborze.

λ ...Ale nie unikaj supermarketów. Choć na pomoc sprzedawcy trudno w nich liczyć, można czasem kupić całkiem niezłe wina.           

Reklama
Reklama

Polecane wideo

Już niedługo uwielbiany przez nas f...
Już niedługo uwielbiany przez nas fantastyczny widowiskowy pokaz bielizny Victoria’s Secret! Właśnie zakończono castingi i wybrano modelki, które już w listopadzie pojawią się na wybiegu. Oprócz 14 oficjalnych Aniołków VS – to m.in. Adriana Lima, Alessandra Ambrosio, Behati Prinsloo, Lily Aldridge czy Candice Swanepoel – nie zabraknie nowych twarzy. Pojawi się również wiele modelek, które już brały udział w pokazie VS. Kto nie może się doczekać? Fot. Getty

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama