Reklama
Reklama

Genialna kampania Disneya pokazuje księżniczki w zupełnie innym świetle

Genialna kampania Disneya pokazuje księżniczki w zupełnie innym świetle

Magda Borucińska

17sierpnia2017

Bo księżniczka jest w każdej z nas! Dołącz do akcji #DreamBigPrincess!

Arielka, Królewna Śnieżka czy Kopciuszek – chyba każda z nas wychowała się na kultowych bajkach Disneya, prawda? Jednak ostatnio spotykają się z bardzo negatywnym odbiorem ze względu na swój przekaz niepasujący do obecnych standardów.

Bajki Disneya w ciągu ostatnich kilku lat były mocno krytykowane przez kobiety oraz środowiska feministyczne. Księżniczkom kreowanym przez Disneya zarzuca się, że nie są pozytywnym wzorcem do naśladowania dla małych dziewczynek, ponieważ wciąż rozpowszechniają stereotypy dotyczące kobiet i mężczyzn.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2016 roku analizujących „kulturę księżniczek”, małe dziewczynki, które wychowały się na bajkach z księżniczkami były bardziej skłonne do przyjmowania ról zgodnych ze stereotypami płciowymi.

Zobacz także: Bajki o księżniczkach Disneya są seksistowskie?

 

Fot. Getty

 

Ostatnie bohaterki bajek, takie jak Elsa, Elena z Avaloru czy Moana, przeszły ogromną metamorfozę i są bardziej dostosowane do obecnych czasów niż Kopciuszek czy Królewna Śnieżka. Koncern chciałby odejść od stereotypu księżniczki marzącej tylko o tym, by uratował ją książę na białym koniu.

Do najnowszej kampanii #DreamBigPrincess Disney zaprosił 19 kobiet zajmujących się fotografią. Ich zadaniem było zrobienie zdjęć inspirujących kobiet łamiących schematy. Chciano przedstawić prawdziwe kobiety i to jak wygląda ich prawdziwe, codziennie życie. Oprócz zdjęć kobiecej drużyny piłki nożnej, dziewczyny, która napisała książkę o kodowaniu czy mistrzyni świata w windsurfingu, w obiektywie znalazły się między innymi: Chinka, która zdobyła złoto na Igrzyskach paraolimpijskich oraz najmłodsza dziewczyna, która wygłosiła przemowę w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 

 

Celem kampanii jest uświadomienie dziewczynkom, żeby odważyły się i spełniały swoje marzenia wbrew panującym stereotypom. To próba uświadomienia im, że mogą osiągnąć wszystko, czego pragną w życiu.

 

Jedna z fotografek, Kate T. Parker, powiedziała, że „księżniczki są świetnymi wzorcami, ponieważ  pokazują siłę, moc i determinację”.

"Księżniczki mogą wyglądać idealnie i być doskonałe, mieć uczesane perfekcyjnie włosy, by za chwilę wdać się w bójkę w błocie. I to jest super, wszystkie mamy w sobie sprzeczności. Możesz być chłopczycą i nadal bardzo dbać o to, jak wyglądasz”.

 

Ale to nie koniec akcji – Disney chce wesprzeć dziewczyny na całym świecie, dlatego nawiązał współpracę z Girl Up, fundacją wspierającą kobiety m.in. w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa i edukacji. Za każdy post lub zdjęcie na Facebooku, Instagramie lub Twitterze oznaczone #DreamBigPrincess zostanie przekazany 1$ - łącznie Disney chce przekazać aż milion dolarów, więc liczymy na to, że weźmiesz udział w tej niezwyklej akcji. Masz czas do 11 października!

 

Reklama
Reklama

Polecane wideo

Zastanawiałaś się kiedyś, jak wyglą...
Zastanawiałaś się kiedyś, jak wyglądałyby ich snapy?

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama