Reklama
Reklama

Jak rozkochać w sobie innych ludzi?

Jak rozkochać w sobie innych ludzi? Jak rozkochać w sobie innych ludzi? Fot. Getty Image

Anna Majcher

08czerwca2017

Kilka sztuczek, dzięki którym zjednasz sobie każdego rozmówcę.

Życie jest łatwiejsze, jeśli potrafisz oczarować sobą ludzi. I wcale nie trzeba się z tym urodzić. Umiejętności społeczne są jak sztuka układania bukietów – można się tego nauczyć.

Postaw sobie jasny cel

Robienie piorunującego wrażenia na ludziach to nie kwestia przypadku. To zamierzone działanie. Innymi słowy: jeśli chcesz zjednać sobie osobę, z którą rozmawiasz, musisz uczynić z tego swój cel, a potem... osiągnąć go. A zatem – niezależnie od tego, czy marzy ci się świetna posada, czy nawiązanie bliższego kontaktu z tym facetem, na którego wciąż ukradkiem zerkasz w siłowni – zanim weźmiesz się do dzieła, powiedz sobie w myślach, co chcesz osiągnąć. To ma być konkret, np.: „Zapukam do gabinetu prezesa i przekonam go, że zasługuję na awans” albo „Doprowadzę do tego, żeby ten chłopak odprowadził mnie do domu”. Nastawienie „zrobię to” wprawia twój umysł i ciało w gotowość do działania, a wtedy twoje szanse na sukces znacząco rosną.

Naucz się opowiadać ciekawe historie 

W małej grupie trzeba się pokazać i zabłysnąć. A to oznacza, że musisz do perfekcji opanować sztukę układania i opowiadania pasjonujących historii. – Jeżeli się tego nauczysz, ludzie będą do ciebie lgnęli jak pszczoły do miodu. Nie tylko dlatego, że będą się przy tobie dobrze bawić, ale także dlatego, że w ten sposób zaprezentujesz się jako osoba interesująca i ciekawa świata – mówi dr Caren Neile, wykładająca sztukę opowiadania historii (storytelling) na Florida Atlantic University. Snucie urzekającej (innych) opowieści opiera się na trzech prostych zasadach. Po pierwsze: nie wyskakuj z nią jak filip z konopi. Powinna w jakiś sposób odnosić się do tego, o czym towarzystwo akurat rozmawia, tak żeby twoi słuchacze nie musieli nagle przestrajać się na inny kanał. Po drugie, temat powinien być interesujący dla innych. – W towarzystwie dobrze sprawdzają się historie zabawnych wpadek  i wyciągniętych z nich lekcji, np. słodka opowieść o tym, jak przypadkowo rozesłałaś po całym biurze pikantnego e-maila. Ludzie lubią też słuchać o innych, np. o tym, jak twoja przyjaciółka nakłamała w restauracji, że pisze recenzje kulinarne do gazety, żeby nie płacić za obiad – zdradza Caren Neile. I wreszcie po trzecie, twoja opowieść powinna stopniowo zmierzać do kulminacji, by na koniec zaskoczyć słuchaczy puentą i ładnie się zamknąć.

Zwolnij tempo mówienia

Czy opowiadasz pasjonującą historię, czy gawędzisz z kimś o wszystkim i o niczym, nie śpiesz się. Kiedy mówisz powoli, wychodzisz na osobę spokojną i kompetentną. - Emanujesz wtedy pewnością siebie, a ludzie odnoszą wrażenie, że to, co mówisz, jest ważne – mówi Caren Neile. Żeby zwolnić tempo mówienia, opanuj sztukę pauzy. – Chwila ciszy buduje napięcie, daje ludziom czas, żeby nadążyć za opowieścią, a to, co mówisz potem, wywiera większe wrażenie – wyjaśnia Caren Neile.Kiedy coś opowiadasz, rób małe przerwy, tak aby następujące po nich zdanie – puenta lub jakiś wyjątkowo emocjonalny kawałek – nikomu nie umknęło. Po prostu odczekaj dwa uderzenia serca, a potem... rzucaj bombę.

Zostań mistrzynią świata w... słuchaniu

Wyobraź sobie taką sytuację: idziesz na spotkanie klasowe, nawijasz przez cały czas, świetnie się bawisz. Wychodząc, myślisz sobie: „Rany, ta Iksińska to naprawdę superdziewczyna!”. Tak, a wiesz, dlaczego? Bo ani razu ci nie przerwała ani nie próbowała cię przegadać. Poświęcenie komuś stu procent uwagi to pewny sposób na to, by ten ktoś poczuł się przy tobie jak prawdziwa gwiazda. – Ludzie, którzy oddają nam miejsce w świetle reflektorów i naprawdę słuchają tego, co mówimy, natychmiast wydają nam się atrakcyjni, ponieważ w ich towarzystwie czujemy się niesłychanie interesujący i inteligentni – mówi Michael Sheehan, doradca ds. mediów, współpracownik byłego prezydenta USA Billa Clintona. – Nigdy nie spotkałem nikogo, kto umiałby to robić lepiej niż prezydent Bill Clinton. On nie mówił do ludzi – on zadawał im pytania i uważnie słuchał odpowiedzi.

Nie popisuj się

– Ludzie wkładają zbyt wiele energii w próby zademonstrowania, ile to oni wiedzą – mówi Linda Kaplan Thaler. – Inteligencja jest zaletą, ale popisując się nią, zrażasz do siebie ludzi. Nawet jeśli wiesz wszystko o życiu płciowym pszczół, znasz całą masę newsów albo potrafisz wyjaśnić, dlaczego lipiec i sierpień mają po 31 dni, nie rób z tego mądrego wykładu. Zacznij od słów: „A słyszeliście, że...”, i dopiero potem oczaruj towarzystwo swoją opowieścią.

l
Reklama

Polecane wideo

Do sieci często wyciekają zdjęcia g...
Do sieci często wyciekają zdjęcia gwiazd bez makijażu - niektóre celebrytki są nie do rozpoznania! Za to polskie gwiazdy udowadniają, że bez makijażu wyglądają naprawdę świetnie. To kwestia dobrych genów oraz efekt dbania o siebie. Fot. instagram.com/maffashion_official

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama