Reklama
Reklama

Drobne zmiany, duże pieniądze! Jak skutecznie oszczędzać?

Drobne zmiany, duże pieniądze! Jak skutecznie oszczędzać? Drobne zmiany, duże pieniądze! fot. Getty Image

Anna Majcher

27grudnia2016

Boisz się spojrzeć na swój wyciąg z konta po świętach? Metodą małych kroków możesz wyrównać straty. Ba! Nawet zaoszczędzić.

Krok nr 1

Przenieś się do komputera

Jeśli jeszcze dostajesz papierowe rachunki tradycyjną pocztą – zrezygnuj z nich. Nie tylko z miłości do drzew, ale też dlatego, że w komputerze wszystko łatwiej ogarnąć. Zachowuj wszystkie pliki, screenshoty, skany rachunków i pity w jednym miejscu. Odznaczaj, które z nich i kiedy zapłaciłaś. Łatwo ci będzie odnaleźć każdy rachunek (i dowód wpłaty) bez nerwowego przeszukiwania szuflad.

Krok nr 2

Sprawdzaj swoje konto codziennie

Tak jak Facebooka i Instagrama. Wystarczy minuta na skan wydatków. Ile ci wyszło za śniadanie na mieście? Zapłaciłaś rachunek za telefon? Ściągnęłaś nową Adele? Ogarnąć temat pomogą ci aplikacje typu AceMoney, HomeBank czy BudżetDomowy. Ustaw ikonkę tuż obok ikonki FB (dla ułatwienia). Według psychologów, wystarczy 28 dni, by wpaść w rutynę. Potem już jest spoko. 

Krok nr 3

Włącz alarm (i traktuj go serio) 

Ustaw sobie w kalendarzu przypominanie o płatnościach. Za czynsz, telefon, kartę kredytową, ratę laptopa. Prawdopodobnie masz już wirtualny kalendarz biznesowy i kalendarz towarzyski. Gdy dołączy do nich kalendarz finansowy – we trójkę będzie im raźniej ;-).

Krok nr 4

Kontroluj swój kredyt

Hipoteczny, studencki i każdą pożyczkę, którą rozłożyłaś na co najmniej kilkanaście rat. Tak, z jednej strony świadomość, że zostało ci jeszcze 20 lat i kilkaset tysięcy jest dołująca, ale uświadamia ci też, na czym stoisz, i pozwala szybko zareagować, gdy pojawią się błędy, niedopłaty, zmiany oprocentowania. Zareagować, czyli zgłosić reklamacje lub zmienić bank, skonsolidować albo przewalutować kredyty, kiedy uznasz za stosowne.  

Krok nr 5

Znajdź sobie kumpla finansowego

Albo kumpelkę. Nie chodzi o płeć, ale o to, żebyście mieli podobną sytuację finansową, którą możecie omówić bez wzajemnego krytykowania się. Kiedy już poznasz taką osobę, opowiedzcie sobie o swoich planach finansowych i spotykajcie regularnie na update. Raz w miesiącu raportujcie swoje dokonania, chwalcie się i dzielcie nowinkami ze świata pieniędzy. Dopóki nie znajdziesz takiej osoby, spotykaj się z doradcą finansowym albo brokerem kredytowym. 

Krok nr 6

Wydawaj

Jeśli będziesz żyć jak mniszka, finansowa asceza wkrótce cię zmęczy i skorzystasz z pierwszej okazji, by przepuścić kasę (zdarzyło ci się kiedyś złamać dietę? To wiesz, jak to działa...). Załóż osobne konto na przyjemności: kino, maraton zumby, manikiur. Oraz... rób choćby mikroskopijne dotacje na fundacje. Badania pokazują, że nawet niewielka dobroczynność zwiększa poczucie szczęścia. A szczęśliwa kobieta z większą odwagą patrzy na swój wyciąg z konta i... wyciąga finansowe wnioski.

Reklama
Reklama

Polecane wideo

Tuż po Świętach, Zara jak co roku r...
Tuż po Świętach, Zara jak co roku rozpoczyna wielkie wyprzedaże. Przeceny sięgają nawet do 50 procent. Na co warto polować w sieciówce? Podpowiadamy!

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama