Reklama
Reklama

Dzięki tym sposobom zgarniesz fortunę!

Dzięki tym sposobom zgarniesz fortunę! Dzięki tym sposobom zgarniesz fortunę! /fot. Getty Image

Anna Majcher

28października2016

Zwiększenie zarobków jest zawsze mile widziane. Ale zanim znajdziesz taką możliwość, wykorzystaj mądrze to, co już posiadasz.

1. Ustal rozsądny cel

Rezygnacja z wyjścia do kawiarni lub restauracji brzmi rewelacyjnie (pomyśl tylko jaka oszczędność!) dopóki przyjaciółka nie wyciągnie cię na lunch lub imprezę do klubu w piątkowy lub sobotni wieczór. „Może brzmieć dobrze, ale nie doprowadzi cię do sukcesu”, mówi Jude Boudreaux, doradca finansowy. Jeśli do tej pory nie udało ci się odłożyć pieniędzy, stwórz nowy plan oszczędzania. Zamiast całkowicie rezygnować z wydatków i wyjść z przyjaciółmi, ogranicz się do jednego, dwóch w miesiącu.

2. Skup się na tym, na czym zależy ci najbardziej

Sekret finansowego dobrobytu? Nie idź drogą poświęcenia. „Nie możesz powiedzieć ‚nie’, jeśli brakuje ci dużego ‚tak’, mówi doradca finansowy. Niezależnie czy twoją motywacją będzie wymarzona podróż, spłata samochodu czy własne mieszkanie, musisz określić na czym ci zależy najbardziej i od tego zacząć.

3. Śledź swoje wydatki

Boudreaux twierdzi, że największym błędem finansowym jaki prowadzi ludzi do ruiny, jest ignorancja w kwestii śledzenia własnych wydatków. Zwiększenie świadomości gdzie wypływają pieniądze pozwoli ci albo przyklasnąć sobie z zadowolenia nad słusznością wyborów, albo zrobić korektę w wydatkach. Ściągnij sobie jedną z aplikacji, która pomoże ci sprawdzać stan konta.

4. Ogranicz niepotrzebne wydatki

Jeśli czujesz, że wydajesz w sposób niekontrolowany (wyprzedaże i te sprawy), rozstań się z kartą kredytową i debetową. Noś ze sobą tylko określoną kwotę w gotówce. „Zawsze możesz wrócić po karty do domu, ale czas między decyzją a akcją, da ci szansę na refleksję, czy faktycznie potrzebujesz tej rzeczy”, radzi Boudreaux.

 

via GIPHY

5. Ale nagradzaj siebie kiedy to istotne

Dużą częścią zdrowia finansowego jest wydawanie (rozsądne) na rzeczy, które przynoszą ci długoterminową radość. A jeśli przy okazji pójdzie za tym jakiś bonus, wygrywasz podwójnie. Dlatego nie żałuj sobie wypadu do Paryża, zwłaszcza jeśli bilety kosztują o połowę taniej. Bon voyage!

6. Załóż sobie konto oszczędnościowe

Ciułanie grosza do grosza nigdy nie jest zabawne, ale jest niezbędne jeśli coś pójdzie nie po twojej myśli. Doradca podpowiada by odłożyć sobie przynajmniej środki na 3 miesiące życia. To da ci komfort psychiczny w razie nieprzewidzianych sytuacji.

7. Rozmawiaj o pieniądzach

Jeśli jesteś w poważnym związku ale nie rozmawiacie o pieniądzach, dodaj to do listy 'do zrobienia’. Nawet jeśli nie jesteście małżeństwem warto rozmawiać, by upewnić się, ze macie podobne podejście do finansów. Jesteś singielką? Rozmawiaj z przyjaciółmi. Im więcej będziesz o nich rozmawiać, tym bardziej do nich przywykniesz. 

8. Bądź sprytna w obchodzeniu się z debetem

Masz duży debet? Niezależnie czy masz kartę kredytową, kredyt studencki, kredyt hipoteczny - przyjrzyj się możliwości refinansowania. Spotkaj się z doradcą finansowym, może uda ci się znaleźć sposób na wcześniejszą spłatę, konsolidację kredytów, itp.

Reklama
Reklama

Polecane wideo

Oczy, a może jednak twój biu...
Oczy, a może jednak twój biust? Jak myślisz co jest na pierwszym miejscu? Fot. Getty

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama