Reklama
Reklama

Jak możesz pozbyć się debetu na koncie?

Jak możesz pozbyć się debetu na koncie? Jak możesz pozbyć się debetu na koncie? / fot. iStock

Wioleta Pyśkiewicz

22listopada2016

Już nie będziesz się musiała bać wejść na swoje konto bankowe.

1. Uporządkuj długi

Ta, wiemy, że spojrzenie na konto nie jest tym, na co masz teraz ochotę, ale musisz to zrobić. Uporządkuj wszystkie swoje kredyty pod względem ich wielkości. Podlicz, ile pieniędzy z każdej pensji musisz przeznaczyć, żeby je spłacić i na początek zacznij od najmniejszego.

 

Zobacz także: 3 powody, dlaczego nie jesteś bogata

 

2. Ustal swój budżet domowy

Podziel go na 3 kategorie: pierwsza to wydatki niezbędne, czyli rachunki, czynsz, bilety/benzyna, druga, czyli powiedzmy 20% twojego przychodu, to spłacenie długów, trzecia natomiast to inne wydatki, jak zakupy i dodatkowe przyjemności.

3. Zrób sobie przerwę od kart kredytowych

Plastikowy pieniądz cię nie ogranicza, więc wydajesz więcej, niż powinnaś. Zrób sobie postanowienie, że dopóki nie spłacisz długów, nie użyjesz żadnej karty kredytowej - po co ci kolejne rzeczy do spłaty. Potrzebne pieniądze wyjmuj z bankomatu - tak będzie najlepiej.

4. Zadziałaj metodą skarbonkową

Jeśli już podliczysz, ile pieniędzy potrzebuje na spłatę, zacznij odkładać na to pieniądze nawet przed kolejną wypłatą i rób tak za każdym razem. Może nawet założyć specjalne subkonto, na które będzie przelewać odpowiednią kwotą (lub zlecisz automatyczny przelew bankowi). Nawet się nie obejrzysz, kiedy uzbiera ci się odpowiednia kwota.

 

Zobacz także: Jak wydawać mniej, a oszczędzać więcej?

 

5. Poszukaj dodatkowych zleceń

Oczywiście nie taki, które będą ci kolidowały z główną pracą. Może jesteś dobra w jakimś języku i udzieliłabyś korepetycji? Albo przygotowujesz mistrzowskie babeczki i mogłabyś je robić za opłatą na małe przyjęcia dla znajomych?

6. Nie szalej z zakupami

Nie, wcale nie jest ci potrzebna kolejna para butów, dżinsów czy nowy podkład - masz ich już kilka. Te pieniądze lepiej przeznaczyć na spłatę długów. Po co ci wyrzuty sumienia po odejściu od kasy ze ślicznymi, ale drogimi butami, za który mogłabyś spłacić kolejną ratę?

7. Bądź szczera ze swoimi bliskimi

Jeśli masz długi do spłacenie, nie wstydź się tego przed swoją rodziną czy znajomymi, zwłaszcza kiedy próbują cię wyciągnąć do szpanerskiej i drogiej restauracji. Lepiej uniknąć niezręcznej sytuacji, kiedy w lokalu powiesz, że nie masz jak zapłacić.

 

 

Źródło: cosmopolitan.com

 

Reklama
Reklama

Polecane wideo

Świat celebrytów nie jest wcale tak...
Świat celebrytów nie jest wcale taki idealny i nie brakuje w nim również również poważnych konfliktów. Zobacz gwiazdy, które są ze sobą skłócone i wolą się unikać.

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama