Reklama
Reklama

5 bardzo prostych sposobów oszczędzania

5 bardzo prostych sposobów oszczędzania 5 bardzo prostych sposobów oszczędzania /fot. Istock

Anna Majcher

15września2016

Im więcej oszczędzisz, tym więcej wydasz. Motywujące?

Jak stoisz z kasą? Uczciwie? Masz oszczędności? Brawo. Jeśli jednak konto świeci pustkami zrób bilans zysków i strat. Albo przeczytaj ten artykuł…

1. Skup się na jednym celu

O czym marzysz? Nowym samochodzie? Wakacjach? Parze butów? Próba realizacji wszystkich naraz może być dość frustrująca. Dlatego skup się na jednym. Na początek załóż konto oszczędnościowe i wpłać na nie np. 500 zł. I staraj się zaraz po wypłacie zasilać je kolejną pięćsetką i kolejną. Sprawdzaj stan konta co miesiąc. Powiększająca się sumka podziała motywująco.

2. Spisz swój cel i powiedz o nim przyjaciołom

Zanim jednak wrzucisz pieniądze na konto oszczędnościowe, zrób krótkie ćwiczenie. Weź długopis i kartkę i spisz swój cel. Metodę kartki i długopisu sprawdzili naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii i wyszło im, że spisanie marzenia (jakiegokolwiek) zwiększa szansę na jego spełnienie o 42 procent! Co więcej, badana grupa, która pochwaliła się swoimi planami przyjaciołom, zwiększyła swoją szansę na sukces o 78 procent! Dlatego przełam tabu i zacznij mówić o pieniądzach na głos.

3. Nazwij swoje konto 

Jak się okazuje ten mały trik ma olbrzymi impakt. Swoje świeżo założone konto oszczędnościowe lub lokatę nazwij swoim celem. „Moje wakacje” będą dużo bardziej motywujące niż kombinacja przypadkowych cyfr lub zwykłe „konto oszczędnościowe”. 

4. Odkurz swoją skarbonkę

I uzupełniaj ją co wieczór drobnymi z portfela. Nie uzbiera się milion ale... Znasz zasadę grosz do grosza. 

5. Oszczędzaj sezonowo

Po pierwsze: krótkoterminowy cel będzie prostszy do realizacji. Czyli jesienią zbierasz na narty zimą, a wiosną na wakacje. Po drugie: wyrób sobie nawyk oszczędzania. Badania pokazują, że ludzie, którzy ustawili sobie pewien program w głowie (np. oszczędzanie co miesiąc lub co sezon), oszczędzają średnio 78 procent od tych, którzy robią to sezonowo.

Reklama
Reklama

Polecane wideo

Tego się po nich nie spodziewałaś!
Tego się po nich nie spodziewałaś!

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama