Reklama
Reklama

11 rzeczy, które powinnaś już wiedzieć, jeśli masz dwadzieścia kilka lat

11 rzeczy, które powinnaś już wiedzieć, jeśli masz dwadzieścia kilka lat 11 rzeczy, które powinnaś już wiedzieć, jeśli masz dwadzieścia kilka lat / fot. iStock

Wioleta Pyśkiewicz

17sierpnia2016

Nie mówimy tylko o samych obowiązkach.

1. Jak się zdrowo odżywiać

Prawidłowy sposób żywienia nie zawsze  jest łatwy. Prościej jest kupić trochę gotowego jedzenia (albo w puszkach). Może nie jest zbyt zdrowe, ale na pewno tańsze, a to bierzesz pod uwagę, gdy przy okazji nerwowo spoglądasz na piętrzące się rachunki. Pamiętaj jednak, że lepiej przyciąć inna wydatki - twoje ciało powinno dostawać paliwo jak najlepszej jakości.

2. Jak dbać o budżet

W szalonej pogodni za wszystkimi trendami nie tak łatwo jest ci oszczędzić pieniądze, które szybko znikają z konta. Spójrz prawdzie w oczy: wydajesz za dużo, co nie jest dobre. Nasza rada? Staraj się kontrolować i śledzić wszystkie swoje wydatki. Uwierz, to jest możliwe.

3. Jak ubierać się stosownie do okazji

Klapki na rozmowie kwalifikacyjnej? Zapomnij. Nawet jeśli pewnie teraz się śmiejesz, to uwierz, że niektóre osoby potrafią się tak ubrać. Kiedyś zbyt mało elegancki ubiór na różnych przyjęciach jeszcze ci uszedł, ale teraz powinnaś już wiedzieć, co i kiedy założyć.

4. Jak dbać o swoje ciało

Nie, nie spodziewaj się tutaj rady; odetnij węglowodany, przestań pić, zostań sportowcem. Powinnaś pamiętać o wszystkich badaniach kontrolnych u lekarza (bez wymówek, że brakuje ci czasu). Warto też wiedzieć, że z wiekiem twój metabolizm zwalnia i np. ćwiczenia powinny wejść na stałe do twoich tygodniowych zwyczajów. Ciało masz tylko jedno, warto o nie zadbać.

5. Jak radzić sobie z krytyką

Powinnaś znać różnicę między krytyką konstruktywną, a destrukcyjną. Każdy aspekt twojego życia jest oceniany przez dosłownie wszystkich. Jedni robią to z troski, drudzy ze złośliwości. Jasne, zawsze możesz po prostu "olać" to i robić swoje. Czy jednak warto, skoro bywają też naprawdę mądrzy ludzie, którzy chcą ci pomóc? Ich warto słuchać.

6. Jak prosić o podwyżkę

Czy też jak negocjować pensję, gdy dopiero dostajesz pracę w danym miejscu. Pieniądze są nadal tematem tabu. Zupełnie niepotrzebnie. Jeśli jesteś naprawdę dobra w tym, co robisz, dlaczego nie powinnaś dostawać adekwatnego wynagrodzenia? To wcale nie oznacza, że jesteś rozpuszczona i chcesz tylko wykorzystać firmę. Przecież pracujesz ciężko i jeśli chcesz dalej się rozwijać, pytaj.

7. ... albo o pomoc

Jasne, jesteś silną, niezależną dziewczyną, ale nawet takie czasami potrzebują pomocy. W końcu nie da się być specjalistką we wszystkim. Nawet w pracy - wiesz, jak dużą moc ma praca zespołowa? Warto nauczyć się, jak i komu powierzać zadania, 

8. Jak zachowywać się przy ludziach, za którymi nie przepadasz

Owszem, czasami możesz ich unikać, ale jeśli nie jest to możliwe, a ty nie chcesz uzyskać w pracy opinii odludka (delikatnie mówiąc), musisz czasami rozmawiać z ludźmi, których nie trawisz. Zwłaszcza w przypadkach, gdy pracujecie razem nad jednym projektem. Tak zachowują się dorośli ludzie.

9. Jak inteligentnie przedstawiać swoje zdanie na jakiś temat

To, że jakaś opinia jest popularna, nie znaczy też, że jest właściwa. Zawsze wysłuchuj tego, co inni mają do powiedzenia, a jeśli nie zgadzasz się z czymś nie obrażaj tej drugiej osoby. Nie jesteś dzieckiem, nie musisz krzyczeć czy zasłaniać uszu i udawać, że nie słuchasz. Rzeczowo przedstaw swoje zdanie i... tyle.

10. Jak mówić nie

To może być ciężkie, zwłaszcza jeśli jesteś zawsze miłą osobą, która boi się urazić innych swoją odmową. Jeśli coś ci nie odpowiada, nie bój się powiedzieć nie, np. gdy masz zostać za darmo po godzinach - musi istnieć jakaś równowaga między twoim życiem osobistym a pracą. Czasami musisz odmawiać również i sobie - to, że chcesz czegoś tego, nie znaczy, że to jest dla ciebie dobre.

11. Jak prosić o to, czego chcesz w związku

Nie uważasz, że to trochę niepoważne obrażać się na faceta za to, że nie domyślił się, czego chcesz. Takie zachowanie może zniszczyć wasz związek. Nawet jeśli boisz się zapytać, przełam się. 

 

 

Źródło: cosmo.ph

 

 

Reklama
Reklama

Polecane wideo

Wakacje często sprzyjają różnym sza...
Wakacje często sprzyjają różnym szaleństwom, także jeśli chodzi o jedzenie. Zobacz, jakich potraw powinnaś unikać, jeśli chcesz zachować szczupłą sylwetkę. fot. Thinkstock

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama