Reklama
Reklama

Jak delikatnie wybielić wrażliwe zęby?

Jak delikatnie wybielić wrażliwe zęby? fot. Chris Kristiansen / Unsplash
28listopada2018

Czy posiadaczki wrażliwych zębów muszą być skazane na przebarwienia, a chcąc je usunąć – na kosztowne zabiegi wybielające? Odkąd technologia poszła do przodu i – co najważniejsze – jest powszechnie dostępna, sama możesz zadecydować, jak pielęgnować zęby. Podpowiadamy, od czego zacząć.

Jak uniknąć przebarwień na zębach?

Najważniejsza jest oczywiście profilaktyka. Warto podkreślić, że istnieją wewnętrzne lub zewnętrzne przyczyny przebarwień zębów. Do czynników wewnętrznych zaliczają się uwarunkowania genetyczne i choroby, częściej jednak mamy do czynienia z przyczynami zewnętrznymi, które łatwiej kontrolować. Możemy więc ograniczyć palenie, picie dużych ilości kawy, herbaty (również zielonej!) czy czerwonego wina. Co ciekawe, herbata ma nawet gorsze właściwości barwiące niż kawa! Do tego dochodzą barwiące produkty, np. borówki amerykańskie, jagody, jeżyny, żurawiny, winogrona czy kolorowe sosy i niektóre barwione słodycze. Z ich powodu nasze zęby mogą być po prostu bardziej żółte. Jednak zapobieganie działaniu produktów powodujących przebarwienia na powierzchni zębów bywa trudne, ponieważ nie zawsze warto eliminować je z diety ze względu na ich korzystny wpływ na nasze zdrowie. Dodajmy, że również kwaśne napoje i jedzenie sprzyjają przebarwieniom zębów, nawet jeśli nie zawierają barwników. Jak tłumaczy stomatolog, dr Michał Ganowicz: – Powierzchowna erozja powoduje zwiększenie porowatości, a to ułatwia odkładanie barwników. Dlatego nawet białe wino, które ma kwaśne pH może sprzyjać przebarwieniom, podobnie jak wszelkiego rodzaju napoje gazowaneNajprostszy sposób zapobiegania to wypłukanie zębów wodą zaraz po jedzeniuTa metoda jest szczególnie polecana po spożyciu produktów o niskim pH, które powodują „zmiękczenie” szkliwa. Warto też pamiętać, by po zadziałaniu kwasów na zęby nie myć ich przez co najmniej 30 minut.

Wybielanie… bez wybielania

Chcąc rozjaśnić zęby i usunąć z nich przebarwienia, nie musisz od razu decydować się na drogi zabieg w gabinecie. Czego używać, jeżeli wrażliwe zęby boleśnie reagują na pasty wybielające, a większy nacisk podczas szczotkowania wyrządza zębom i dziąsłom więcej szkód niż pożytku? Jeśli za ciemniejszy odcień szkliwa odpowiadają przebarwienia zewnętrzne, pomóc może szczoteczka soniczna. Na czym polega jej wysoka skuteczność? Wyjaśnimy to na przykładzie szczoteczki sonicznej Philips. Jej bardzo szybkie wibracje, sięgające do 62 tysięcy ruchów szczotkujących na minutę oraz szeroki zakres włosia, nadają dużą prędkość mieszaninie pasty i wody, co tworzy mikrobąbelki i pomaga skutecznie czyścić płytkę nazębną, usuwać przebarwienia, jednocześnie dbając o dziąsła. Niektóre modele szczoteczek sonicznych posiadają też specjalny program do wybielania. Jeśli jeszcze bardziej chcesz zwiększyć efekt rozjaśnienia zębów, warto pamiętać o wyborze dobrej pasty wybielającej i odpowiedniej główki szczoteczki, np. Optimal White dostępnej ze szczoteczką Philips Sonicare ProtectiveClean 6100. Jej twardsze umieszczone centralnie włosie usuwa przebarwienia powierzchniowe nawet w 7 dni, a miękkie boczne włosie czyści powierzchnię zęba, nie podrażniając przy tym dziąseł. Po wypolerowaniu zębów gładka powierzchnia szkliwa jest jednocześnie mniej podatna na przebarwienia. Jak podsumowuje dr Michał Ganowicz: – Usunięcie zewnętrznych przebarwień szczoteczką soniczną może dać satysfakcjonujący efekt rozjaśnienia zębów. Dodajmy, że jeżeli zdecydujesz się na profesjonalne wybielenie zębów u stomatologa, regularne używanie szczoteczki sonicznej pozwoli ci dłużej utrzymać efekt zabiegu, a więc nadal będzie Twoim sprzymierzeńcem w walce o bielszy uśmiech.

Jak wspomniałyśmy w artykule, polecamy szczoteczki soniczne Philips Sonicare ProtectiveClean, w szczególności nowy model z serii 6100. Więcej informacji na jego temat znajdziesz na stronie: www.philips.pl

 

 

 

l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama