Reklama
Reklama

Znamy odpowiedź na odwieczne pytanie - czy można spać w staniku?

Znamy odpowiedź na odwieczne pytanie - czy można spać w staniku? Fot. iStock

Beata Dżumaga

25czerwca2018

Prawda cię zaskoczy!

Jędrne piersi to marzenie każdej z nas. Póki mamy 20-, 30-parę lat, raczej nie zaprzątamy sobie głowy myślą, że nasz biust nie zawsze będzie wyglądał tak (wspaniale) jak teraz. Jednak prawda jest taka, że z wiekiem piersi każdej kobiety zmieniają swój wygląd.

 

Zobacz także: Jak często powinnaś kupować nowy stanik?

 

Plotka głosi, że Marilyn Monroe co noc kładła się spać w staniku, aby zapobiec opadaniu piersi. A skoro tę sztuczkę stosowała sama gwiazda Hollywood (która mogła pochwalić się naprawdę pięknym biustem), to coś musi być na rzeczy, prawda? Cóż, okazuje się, że… nie do końca. Dr Seth Rankin z Wielkiej Brytanii odpowiada na pytanie, które spędza sen z powiek wielu z nam - czy możesz kłaść się spać w staniku?

 

“Opadanie piersi to nieuniknione zjawisko, które z wiekiem pojawia się w życiu każdej kobiety” - mówi dr Rankin i wyjaśnia, że z czasem “tkanka łączna podtrzymująca biust traci na swojej elastyczności”. Ekspert dodaje, że na opadanie piersi ma wpływ wiele czynników, m.in. ciąża, karmienie piersią, czynniki genetyczne, palenie papierosów, drastyczna zmiana wagi, a być może nawet intensywna aktywność fizyczna. Z tego powodu, jak przekonuje dr Rankin, trudno jest stwierdzić, jaki efekt przynosi spanie w staniku.

 

via GIPHY

 

“Przyjrzyjmy się tej kwestii z naukowego punktu widzenia. Opadanie piersi jest spowodowane siłą grawitacji, która oddziałuje także na biust. Większe piersi będą bardziej obwisłe, ponieważ w ich tkance znajduje się więcej tłuszczu i grawitacja oddziałuje na nie w większym stopniu. Kiedy leżysz na plecach, siła grawitacji sprawia, że tkanka, która buduje piersi, przemieszcza się na klatkę piersiową, w dół. W związku z tym zakładanie stanika (który ma na celu podtrzymanie biustu od dołu) do łóżka jest właściwie bezcelowy, ponieważ piersi w naturalny sposób kładą się na klatce piersiowej” - tłumaczy dr Rankin.

 

W związku z tą logiką ekspert wysnuwa wniosek, że długotrwałe leżenie na plecach (w biustonoszu lub bez) prawdopodobnie jest w stanie zapobiec zbytniemu opadaniu piersi. Jednak to wymagałoby o wiele więcej, niż przeciętne 7-8 godzin snu na dobę. Tak więc mit o tym, jakoby spanie w staniku zapobiegało obwisaniu piersi uważamy za obalony.

 

A co z innymi skutkami kładzenia się spać w biustonoszu? Jaki wpływ taka praktyka ma na nasze piersi? Zdaniem dr Rankina - zdecydowanie negatywny. Ekspert wyjaśnia, że spanie w biustonoszu źle wpływa na funkcjonowanie węzłów chłonnych i układu limfatycznego. Nie mówiąc już o tym, że jest zwyczajnie niewygodne i może powodować długotrwałe obrzęki.

 

Dlatego jeśli żyłaś w przekonaniu, że kładzenie się spać w staniku sprawi, że twoje piersi już zawsze pozostaną jędrne i nie będą opadać, przykro nam, ale musisz przyjąć do wiadomości, że wcale tak nie jest. Lepiej daj w nocy odpocząć swojemu biustowi - wystarczy, że i tak nosisz stanik przez większość doby.

 

via GIPHY

 

l
Reklama

Polecane wideo

Balkonetka, full cup, a może stanik...
Balkonetka, full cup, a może stanik bez ramiączek? Który stanik najlepiej będzie pasował do twojego biustu? Podpowiadamy podstawowe zasady, którymi warto kierować się podczas przymierzania staników. Pamiętaj jednak o tym, że każdy biust jest inny, dlatego warto mierzyć różne modele i rozmiary. Czasem wystarczy większa miseczka albo mniejszy obwód, żebyś dostrzegła ogromną różnicę. Fot. Getty

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama