Reklama
Reklama

Facebook wprowadza nowy regulamin! A w nim… lista zakazanych słów

Facebook wprowadza nowy regulamin! A w nim… lista zakazanych słów Fot. iStock

Beata Dżumaga

24kwietnia2018

Jakich określeń nie będzie można używać?

Facebook znów zaskakuje swoich użytkowników nowymi zmianami. Wszystko to w świetle ostatnich skandali z portalem Marka Zuckerberga w roli głównej. Na jaw wyszło, że wiadomości wysyłane przez userów są inwigilowane. Ponadto z Facebooka wyciekły prywatne dane nawet 2,7 mln użytkowników! Po ujawnieniu tych informacji internauci masowo apelowali o usuwanie swoich profili z serwisu.

 

Zobacz także: Ta nowa funkcja na Facebooku uratuje nam życie!

 

Teraz Facebook robi wszystko, by odzyskać zaufanie swoich użytkowników. W tym celu wprowadza serię zmian mających przede wszystkim zapewnienie prywatności. Portal właśnie zaktualizował swój regulamin. Nowy dokument, dostępny dla każdego użytkownika, składa się z aż 26 stron zasad i zakazów!

 

W jednym z rozdziałów nowego regulaminu, zatytułowanym “Propagowanie nienawiści” Facebook dokładnie określa, jakie słowa uznaje od tej pory za absolutnie zakazane. Jako uzasadnienie portal podaje, że nie zezwala na treści propagujące nienawiść, ponieważ “tworzą one atmosferę strachu i wykluczenia, a w niektórych przypadkach mogą zachęcać do prawdziwej przemocy”.

 

“Jako treści propagujące nienawiść rozumiemy wypowiedzi bezpośrednio atakujące inne osoby na podstawie tzw. cech chronionych, takich jak rasa, pochodzenie, narodowość, wyznanie, orientacja seksualna, płeć, tożsamość płciowa, poważna niepełnosprawność lub choroba. Stosujemy także pewne środki ochronne względem statusu imigracyjnego. Przez atak rozumiemy treści namawiające do przemocy lub odczłowieczające inne osoby, sugerujące ich niższość lub wzywające do ich wykluczania lub segregacji” - czytamy w nowym regulaminie Facebooka.

 

Oto, jakie słowa trafiły na czarną listę według Facebooka:

 

- wyrazy sugerujące ułomność fizyczną, na przykład: „zdeformowany”, „niedorozwinięty”, „odrażający” lub „brzydki”

 

- wyrazy sugerujące ułomność psychiczną, na przykład: „opóźniony w rozwoju”, „kretyn”, „niskie IQ”, „głupi” lub „idiota”

 

- wyrazy sugerujące ułomność moralną, na przykład: „puszczalska”, „oszust”, „skąpiec”, „na krzywy ryj”

 

- treści wyrażające pogardę, na przykład: „Nienawidzę...”, „Nie lubię...”, „X są najgorsi”

 

- treści wyrażające obrzydzenie, na przykład: „Ohyda”, „Paskudztwo”, „Obrzydlistwo”

 

Oprócz tego Facebook zapowiedział też m.in. walkę z nagością i pornografią oraz treściami drastycznymi i przedstawiającymi przemoc. Nowy regulamin Facebooka wchodzi w życie w środę 25 kwietnia 2018 roku.

 

Myślisz, że nowe zasady Facebooka przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa i prywatności na portalu?

 
Reklama
Reklama

Polecane wideo

Odpuść sobie i przestań wszystko ko...
Odpuść sobie i przestań wszystko komplikować - od razu będzie ci lżej!   Wszystkie zdjęcia: iStock

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama