Reklama
Reklama

Drastyczne zdjęcia ostatnich ofiar krępowania stóp w Chinach!

Drastyczne zdjęcia ostatnich ofiar krępowania stóp w Chinach! fot. Jo Farrell, www.livinghistory.photography/

Anna Mierzejewska

28lutego2018

Chiński obyczaj kultywowany od około X wieku do początków XX wieku spowodował trwałe kalectwo u całych pokoleń kobiet. Dziś żyje już niewiele z nich.

Krępowanie stóp, czyli lotus feet (złoty lotos), stało się obyczajem w Chinach w okolicach X wieku. Było kultywowane przez niemalże 10 kolejnych wieków i zebrało swoje żniwo w postaci milionów kobiet, które zostały zwyczajnie okaleczone w imię... no właśnie, czego? Kultu, według którego estetyczne i piękne mogą być jedynie małe stopy. 

 

Początkowo krępowaniu poddawane były jedynie kobiety z wyższych warstw społecznych. Jednak w czasach panowanie ostatniej dynastii Qing rytuał ten stosowany był już w całym kraju i w to przypadku wszystkich warstw. Umożliwiał znalezienie męża i był wyznacznikiem piękna. 

 

Bodymodifications – moda czy niebezpieczne okaleczanie ciała?

 

Ze względu na to, że krępowanie okaleczało kobiety i niosło wiele cierpienia, obyczaj na początku XX wieku znalazł swoich pierwszych krytyków. Po powstaniu Republiki Chińskiej w 1912 roku zabieg został zakazany, a po utworzeniu Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku całkowicie zabroniono jego przeprowadzania. Dlatego w Chinach wymarło już prawie całkowicie pokolenie kobiet, które tak wiele wycierpiało, aby ich stopy "były idealne". Nawet Zygmunt Freud w tym rytuale doszukiwał się pewnego kontekstu seksualnego. Właściwie do dziś utrzymuje się, że małe stopy w tamtych rejonach świata uznawane są za "ładniejsze" i świadczące o atrakcyjności.

 

I choć owe pokolenie już prawie wymarło, na terenie Chin wciąż żyje kilka ofiar tego drastycznego kultu. Fotograf, Jo Farrell, postanowił je odwiedzić i zapisać przy pomocy swoich zdjęć ten dramatyczny kawałek historii Chin. 

 

Prace Jo Farrella znajdziecie na stronie: www.livinghistory.photography/

 

Warto, abyście je zobaczyły. Niedługo zabraknie żywych dowodów na to, co działo się w tym odległym od nas kraju. Na szczęście fotografie pozostaną wieczne...

 

Zobaczcie zdjęcia! Ostrzegamy jednak, są drastyczne!

 

 

 

l
Reklama

Polecane wideo

Czas na kolejną psychozabawę! Tym r...
Czas na kolejną psychozabawę! Tym razem będziesz miała szansę odkryć, co jest twoją największą słabością.   Co widzisz jako pierwsze na tym obrazku?      

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama