Reklama
Reklama

Robisz tę DZIWNĄ rzecz? W takim razie... jesteś superinteligentna!

Robisz tę DZIWNĄ rzecz? W takim razie... jesteś superinteligentna! fot. iStock

Anna Mierzejewska

01grudnia2017

A do tej pory pewnie myślałaś, że coś jest z tobą nie tak.

Gdybym była swoim telefonem, gdzie bym się schowała? - mruknęłam do siebie wczoraj, przechadzając się po mieszkaniu. O tu jesteś! - krzyknęłam z satysfakcją, znajdując go, ukrytego pod stertą magazynów. Mówię do siebie. Często, niekiedy nawet w sytuacjach, które trudno określić jednoznacznie jako prywatne. Robię to w sklepie albo na ulicy. Dzięki głośnemu wyrażaniu myśli, czuję się lepiej. Co ciekawe, często mówię do siebie po angielsku, co trudno jednoznacznie wytłumaczyć. Mam świadomość, że wyglądam wtedy na nie do końca stabilną psychicznie osobę. Nie mogę się jednak powstrzymać! Poza tym, czemu miałabym? Bo inni mnie oceniają? To żaden powód, o czym mam nadzieję, że ty też dobrze wiesz. 

 

10 cech mądrych kobiet. Jesteś jedną z nich?

 

Dziś poznałam kolejny powód ku temu, żeby się tym kompletnie nie przejmować i po prostu muszę nim z wami podzielić. Otóż, mówienie do siebie jest przypadłością ludzi o genialnych umysłach! Przykładem był choćby Einstein, który mówił do siebie na okrągło, często powtarzając zdania, które wypowiedział wcześniej w towarzystwie. 

 

Tak więc, mogę teraz śmiało powiedzieć, że nie jestem niezrównoważona, a jedynie bardzo mądra! Ha! Jeśli ty też mówisz do siebie, musisz także wiedzieć, że...

 

 

via GIPHY

 

 

1. Twój mózg pracuje bardziej efektywnie

Badania opublikowane na łamach Quarterly Journal of Experimental Psychology, wykazały, że mówienie do siebie przynosi wiele korzyści. Naukowcy: Gary Lupya i Daniel Swigley przeprowadzili eksperyment z udziałem 20 osób. W pierwszym etapie szukali oni danego produktu w całkowitej ciszy, zaś w drugim wciąż powtarzali jego nazwę na głos.  Okazało się, że znacznie szybciej odnaleźli to, czego szukali właśnie w tym drugim przypadku. Według specjalistów, powtarzanie na głos swoich myśli poprawia pamięć i pozwala nam bardziej skupić się na osiągnięciu zamierzonego celu.

 

2. Jest jedno ALE...

Wypowiadanie na głos nazwy przedmiotu, którego szukasz, ma sens tylko wtedy, gdy wiesz, jak owa rzecz wygląda. Jeśli nie, spowolnisz jedynie swoje działanie. Dlatego korzystaj z tej metody jedynie wtedy, gdy wiesz dokładnie, czego szukasz i potrafisz to sobie zwizualizować.

 

3. Uczysz się jak dziecko

Dlaczego lepiej zapamiętujemy pewne frazy, gdy wypowiadamy je na głos? Wystarczy pomyśleć o dzieciach, które uczą się, słuchając dorosłych. Ten sam mechanizm dotyczy także ludzi w późniejszym wieku. Po prostu. Dlatego warto mówić do siebie na głos - szczególnie gdy przygotowujesz się do ważnej prezentacji czy wystąpienia.

 

Dlatego od dzisiaj nie martw się, że ktoś uzna cię za niezrównoważoną. Masz twarde powody, aby przekonać innych, że mówienie do siebie świadczy o twojej inteligencji. Co więcej, możesz ich również spokojnie zachęcać do tego samego!

 

 

Reklama
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama