GŁOSOWANIE

Zagłosuj na swoją kandydatkę!

top 10

Maria Czajkowska , 32 lata

„ Żyję w stylu Cosmo – odważnie i widząc piękno wokół, ale nie zapominając o ludziach, którzy tego piękna czasami nie dostrzegają ”

Policjantka Wydziału Prewencji Zespołu ds. Nieletnich i Patologii także po godzinach aktywnie działa na rzecz poprawienia sytuacji rodzin dotkniętych przemocą. Dodatkowo zajmuje się terapią dzieci z autyzmem i uczy innych, jak skutecznie przeprowadzić zajęcia dla dzieci z deficytami rozwoju (prowadzi wykłady na czterech kierunkach studiów w filii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy). Natomiast doświadczenie zebrane w policji wykorzystuje do szerzenia świadomości na temat tolerancji wobec osób o innej narodowości, odmiennym kolorze skóry czy bezdomnych. Jej autorski program „Taki jak ja – więcej tolerancji to mniej agresji” poznali już uczniowie 24 szkół podstawowych. Lokalnej społeczności Maria daje się też poznać jako osoba zaangażowana w akcjach dotyczących obrony praw kobiet oraz poszanowania osób starszych. Zawsze stawia na pokojowe rozwiązywanie konfliktów.

Wioletta Choma , 43 lata

„ „Motywuję inne kobiety do ćwiczeń, zdrowego odżywiania, do życia na pełnej petardzie” ”

Lata pracy w korporacjach nauczyły ją twardo stąpać po ziemi i nie poddawać się w dążeniu do celu. Karierę na własną rękę rozpoczęła w najtrudniejszym dla siebie momencie, gdy okazało się, że ma raka piersi. Ale dała radę. I w walce z rakiem, i z prowadzeniem firmy. Zaczęła też trenować crossfit i uprawiać kolarstwo górskie. Teraz jako trener mentalny i coach wspiera innych, szczególnie osoby z oddziałów onkologicznych. Ponadto pracuje ze sportowcami – dla nich trening mentalny często stanowi ok. 70 proc. przygotowań do zawodów. Skutecznie przekonuje kobiety, że ważne jest, by być silną i zdeterminowaną, nie poddawać się w trudnych momentach, że każda z nas może mieć w życiu tyle, na ile się odważy.

Ewelina Taraszkiewicz , 30 lat

„ She lives to see the sun, feel the wind and drink the rain. (tłum.: żyje, by zobaczyć słońce, poczuć wiatr i napić się deszczu). ”

Ulubione motto prawniczki w Warszawy w jej odczuciu idealnie określa to, kim jest. A jest osobą, która z jednej strony jako odważna romantyczna marzycielka chętnie podejmuje ryzyko i ma w sobie sporą dozę szaleństwa, a z drugiej – jako mama małej Isabelli samotnie ja wychowująca – stateczna i odpowiedzialna. Teraz doskownale daje sobie radę i z wychowaniem dziecka, i z pracą, a nawet znajduje czas na swoje liczne pasje (taniec: modern jazz i balet) oraz dbanie o cztery koty. Ale na początku nie było łatwo. Całą ciążę przeszła sama, przeżyła depresję poporodową. Ratunkiem było skupienie się bardziej na potrzebach innych ludzi niż na swoich. Pewnego dnia zaczęła pomagać innej samotnej mamie w staraniach o alimenty. I to okazało się przełomem. Założyła stronę internetową www.mamopomogeci.pl. Jej celem jest pomagać samotnym matkom – matkom w trudnych sytuacjach życiowych. Jako prawniczka może zaś zaoferować bardzo konkretną pomoc. Robi to charytatywnie – całkowicie nieodpłatnie. Czy nie na tym polega kobieca solidarność?

Anika Godel-Chełmecka , 29 lat

„ Jestem odważna, żyję na własnych warunkach i zachwycam się ludźmi ”

Zaczęła trenować taekwondo olimpijskie w wieku 21 lat, czyli o 10 lat za późno w stosunku do swoich późniejszych przeciwniczek. Już po kilku miesiącach zaczęła wygrywać... W 2017 roku wywalczyła tytuł wicemistrzyni Europy, wielokrotnie sięgnęła po tytuł mistrzyni Polski i po medale pucharów świata. Żyjąc w rytm wyjazdów i pomiędzy różnymi miastami, nauczyła się spełniać jednocześnie kilka ról – nie jest łatwo być zaangażowanym zawodnikiem wyczynowego sportu, dbającą o dom żoną, i jeszcze córką, siostrą czy przyjaciółką. Daje jednak przykład kobietom, że można w życiu pogodzić wszystko, co się kocha. Motywuje je do działania i wspiera.

Daria Dorato , 29 lat

„ Działam, spełniam marzenia. Staram się walczyć o swoją przyszłość i o sukces ”

Kiedyś przeżyła poważny wypadek. Nie dawano jej wielu szans, na to że kiedykolwiek wstanie z wózka inwalidzkiego. A jednak po długim okresie walki o zdrowie udało się jej powrócić do pełnej aktywności zawodowej. Dzisiaj jest aktorką, dumną roli Julii Zakrzewskiej w serialu „Gliniarze”. Dodatkowo studiuje filologię angielską i architekturę, śpiewa i komponuje. Mimo wielu nawracających problemów ze zdrowiem realizuje swoje plany i śmiało snuje marzenia. Niedługo można będzie zobaczyć ją w serialu „Ukryta prawda”, a także na scenie krakowskiego teatru „King’s Players Theater” w jednej z żeńskich ról w komedii Szekspira. Prywatnie jest ciocią trzyletniej Oliwki – pomaga swojej siostrze wychowywać córkę.

Aleksandra Zawistowska , 27 lat

„ Zawsze lepiej żałować tego, co się zrobiło, niż tego, czego się nie zrobiło ”

Ma to szczęście, że jej praca jest również jej największą pasją. Architektka, projektantka i graficzka projektuje przeróżne rzeczy – od sitodruków przez meble po tworzenie planów urbanistycznych. Kiedy tylko może, przemierza świat, często z plecakiem. Promuje ekoturystykę – właśnie wróciła z Ugandy, gdzie odwiedziła Park Narodowy „Mgahinga Gorilla”, który jest domem dla ponad połowy światowej populacji zagrożonego goryla górksiego. Poznawanie nowych miejsc i kultur jest dla niej bardzo ważne, ale przede wszystkim zawsze zwraca uwagę na społeczny i polityczny kontekst swoich działań, stara się podróżować w stu procentach świadomie i w miarę możliwości szerzyć wiedzę na temat turystyki przyjaznej dla planety. Od kilkunastu lat jeździ freestyle’owo na snowboardzie i deskorolce. Z tym sportem jest również związana jej działalność społeczna – jako członkini Stowarzyszenia Szaber Bowl, które jest inicjatywą oddolną, pracuje razem z Urzędem Miasta Warszawy nad budową nowego miejsca do jazdy na deskorolce. Na Politechnice Warszawskiej właśnie kończy studia ze specjalizacją architektura parametryczna (projektowanie za pomocą algorytmów matematycznych) i nowe technologie. Dzięki Aleksandrze puste przestrzenie w mieście zmieniają się w takie, o jakich marzymy.

Dagmara Szolc , 36 lat

„ Jeśli się w coś wierzy i bardzo tego chce, nie ma rzeczy niemożliwych ”

Od dziecka fascynowały ją dziedziny beauty i zdrowie. O możliwość wykazania się w branży urodowej walczyła jak lwica. Pięć lat temu zaczęła robić to, co zawsze chciała – została stylistką paznokci (swoją jednoosobową działalność prowadzi pod nazwą Daga Szolc). Paraliżował ją strach przed niepowodzeniem, ale wygrały z nim zdrowy upór, determinacja i pragnienie spełnienia marzeń. Była po rozwodzie i nie było jej łatwo... Daga uwielbia pracować z kobietami, wspierać je w rozwijaniu ich piękna i pewności siebie. Przez cały czas nie opuszcza jej odwaga do podejmowania ryzyka. Teraz już pracuje jako instruktor w jednej z największych szkół kosmetycznych w Polsce. Jej drugą pasją jest bieganie. W ramach projektu „Great Sicilian Escape” obiegła Sycylię, ustanawiając rekord Polski. Z wyprawy biegowej nagrała film, który był wyświetlany na Festiwalu Filmów Sportowych w Palermo. Wcześniej wysłała ponad 1500 maili do firm, które mogłyby pomóc sfinansować akcję. Na bieg wybrała październik, bo to miesiąc walki z rakiem piersi, a Daga pracuje też jako wolontariuszka na rzecz Amazonek z Centrum Onkologii na Ursynowie.

Magdalena Rogacka , 35 lat

„ Chcę zmieniać świat na lepsze i zawsze jestem gotowa na nowe doświadczenia ”

Jest przykładem kobiety, która zmieniła swoje życie o 180 stopni. W wieku 30 lat rzuciła pracę i przeprowadziła się z małego miasta do Warszawy. Przeszła długą drogę, aby być w tym miejscu, w którym jest teraz – karierę zaczynała jako polonistka, a dziś ma swój start-up technologiczny (stosuje sztuczną inteligencję do poprawiania miejsc pracy w Polsce). Rzecz jasna, nic nie przyszło samo. Obecny sukces poprzedził udział w wielu kursach, na których zdobywała kolejne kompetencje i nauczyła się zarządzać firmą. Teraz pisze doktorat o kompetencjach przyszłości. Jako coach wspiera inne przedsiębiorcze kobiety w osiąganiu ich celów zawodowych i osobistych. Sama jest osobą bardzo silną i pozytywnie nastawioną do życia. Kieruje się zasadą: jeśli życie daje ci cytryny, zrób z nich lemoniadę!

Sonia Pałęga , 26 lat

„ Biznes i kreatywność idą w parze. To one pozwalają mi spełniać filmowe marzenia ”

Absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej od początku studiów wykazuje talent nie tylko w dziedzinach reżyserii i produkcji filmowej – tym zawodowo z powodzeniem zajmuje się od 4 lat. Opanowała również sztukę marketingu audiowizualnego, co już podczas studiów pozwalało jej samodzielnie się utrzymywać (właśnie zdobywa stopień MBA). W portfolio ma m.in. stworzenie teledysków do utworów zespołu Xxanaxx. Jej film dyplomowy „Córy wody” premierę miał na Festiwalu Filmowym w Cannes (w sekcji Short Film Corner). Robi wszystko, by otworzyć w swojej branży drzwi innym kobietom, udowodnić, że kobieta może świetnie wyreżyserować rockowy teledysk i reklamę samochodu, czy... trailer książki. Obecnie pracuje nad stworzeniem filmu dokumentalnego o kobietach – Polkach, które w historii naszego kraju zapisały niejedną, istotną kartę. Jest członkiem zarządu firmy mediowej, w której stosunek płci wynosi 50/50. Pierwsza jest gotowa do działania, gdy tylko pojawia się wyzwanie.

Marta Płusa , 31 lat

„ Ciągle słyszę, że kobiety nie powinny pisać tak, jak ja piszę ”

Gdy miała cztery lata, postanowiła, że zostanie pisarką i konsekwentnie trzyma się swojego planu. Mimo, że wiele osób stara się ją zniechęcić. Ludzie powtarzają jej, że lepiej zabrałaby się za tworzenie książek o miłości, że mogłaby pisać subtelniej... W 2015 roku wydała swoją pierwszą książkę: „Seks i inne choroby cywilizacyjne”, na podstawie której powstała sztuka teatralna. Marta nigdy nie rezygnuje z siebie. Ostatnio przeprowadziła się do Niemiec, zostawiając w Polsce bliskich, i radzi sobie bez niczyjej pomocy. Ponieważ zawsze robi to, czego się boi: ma lęk wysokości, więc skacze ze spadochronem. Na swoim blogu „Żadna kolejna miłostka” pisze, że mimo różnych lęków, my, kobiety, powinnyśmy być odważne, i że mamy prawo być różnorodne. Gdy jesteśmy niestandardowe, to też jest część naszego wewnętrznego piękna