Reklama
Reklama

Czy małżeństwo bez seksu ma szansę na przetrwanie?

Czy małżeństwo bez seksu ma szansę na przetrwanie? fot. istock.com

Katarzyna Lemanowicz

09lipca2019

W każdym małżeństwie może nastać taka chwila, w której zdacie sobie sprawę, że nie uprawiacie tak dużo seksu jak kiedyś…

Dlaczego tak się dzieje?

Obowiązki, praca, rutyna, dzieci, problemy, permanentne zmęczenie… Można by tak długo wymieniać. Pewnie zastanawiasz się teraz ile seksu dziennie, tygodniowo, czy miesięcznie to odpowiednia ilość.

Nie odpowiemy na to pytanie konkretnie ponieważ jest to bardzo osobliwa i indywidualna kwestia. To co jest uważane za normalne różni się w zależności od pary. Ale nie martw się, jeśli nie uprawiacie seksu wcale nie oznacza, że za chwilę się rozstaniecie.

Najważniejsze by nie porównywać się z innymi. To, że twoja przyjaciółka chwali się, uprawianiem seksu z mężem kilka razy dziennie nie oznacza, że w twoim przypadku powinno być tak samo.

Oczywiście lekko niepokojąca może być sytuacja, gdzie do pewnego momentu z mężem kochaliście się dosłownie w każdej wolnej chwili, nawet kilka razy dziennie, a później jak odcięcie grubą kreską diametralna zmiana zachowania. Wtedy należałoby porozmawiać z partnerem i wyjaśnić skąd nagła zmiana, o co chodzi.

Teoretycznie, wydawać by się mogło, że prościej byłoby, gdyby „ktoś” z góry – naukowo ustalił minimalną ilość seksu, która świadczyłaby o zdrowym związku.

Co sprawia, że przestajemy uprawiać seks w małżeństwie?

Eksperci twierdzą, że małżeństwo, które nie uprawia seksu to takie, które kocha się mniej niż 10 razy do roku. Na tę sytuację może mieć wpływ niezaspokajanie potrzeb partnerów. Dlatego tak ważna w związku jest rozmowa i informowanie drugiej osoby, czego pragniemy, czego nam brakuje.

To powszechne zjawisko, że pary po ślubie rzadziej ze sobą sypiają. Badania opublikowane w The Social Organisation of Sexuality wykazują, że od 15 – 20% małżeństw praktycznie nie ma życia seksualnego. Czynniki, które wpływają na zmniejszenie potrzeby intymności to na przykład diametralna zmiana w wyglądzie i wstyd przed partnerem – że nie wyglądamy już tak jak przed ślubem oraz obawa przed odrzuceniem, wyśmianiem. Problemy w związku mogą pojawić się również w związku z niechęcią do partnera, niewiernością czy nudą.

Czy małżeństwo bez seksu może przetrwać?

To oczywiście zależy od tego jakie jest podłoże braku zainteresowania intymnością, zbliżeniem z partnerem. Małżeństwa, które nie uprawiają seksu nie zawsze się rozpadają, ale ta sytuacja powinna zapalić czerwoną lampkę i jak najszybciej powinniśmy się starać rozwiązać niepokojące sygnały.

Jaki wpływ na małżeństwo ma brak intymności?

Wiele par przechodzi nad tym do porządku dziennego i staje się to dla nich zupełnie normalne. To rodzaj pogodzenia się z sytuacją i brak chęci do rozwiązania problemu. Jeszcze inne pary dochodzą do wniosku, że pomimo braku bliskości, intymności, seksu nie chcą się rozstawać – przyzwyczajenie – czują że jest to lepsza opcja niż próba zmiany w życiu. Niektóre pary mogą również odczuwać swojego rodzaju przynależność – wspólne kredyty, finanse, dzieci – co sprawia, że niechętnie decydują się na zmianę, rozstanie – jest to po prostu zbyt skomplikowane.

Jak to naprawić, jak kochać się częściej?

Najważniejsze to dojść do porozumienia i razem chcieć naprawić. Podstawą jest komunikacja i otwartość na potrzeby drugiej osoby. Zacznijcie od rozmowy, omówienia problemu. Jeśli czujecie, że spontaniczność nie jest dla was, zaplanujcie seks w kalendarzu – jasne nie jest to najbardziej romantyczne wyjście, dość nietypowe, ale jeśli ma pomóc to warto spróbować. Poza tym możecie być spontaniczni co do miejsca, sposobu, czy stroju. Ważne, żeby w ciągu dnia zaplanować seks.

Miałaś podobny problem? Jak poradziliście sobie z nim? Napisz do nas na cosmo@cosmo.pl.

l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama