Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Odpowiadamy

Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Odpowiadamy fot. materiały prasowe

Wiele par zadaje sobie to pytanie.

W większości przypadków nie ma przeciwwskazań do współżycia w czasie ciąży. Są nawet sytuacje, kiedy jest to zalecane! Sprawdź, kiedy możecie, a kiedy nie powinniście uprawiać seksu.

Obawy dotyczące uprawiania seksu w ciąży dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn. Z jednej strony przyszli rodzice martwią się, czy nie zaszkodzą maluchowi. Z drugiej, mają obawy, czy seks w ciąży będzie taki sam, jak wcześniej i czy zmieniające się ciało kobiety oraz nowe role, jakie przyjdzie pełnić kochankom, nie wpłyną na relacje intymne.

W fizjologicznej ciąży seks jest bezpieczny

Gdyby pojawiły się komplikacje zagrażające ciąży, z pewnością lekarz prowadzący poinformowałby ciężarną, że należy zachować wstrzemięźliwość. Zwykle dzieje się tak wtedy, gdy istnieje zagrożenie przedwczesnego porodu. Szyjka skraca się, występują skurcze, macica jest bardzo pobudliwa i reaguje bardzo intensywnie na bodźce z zewnątrz. Lekarz może również nakazać powstrzymanie się od współżycia w czasie ciąży, jeśli kobieta ma problemy z nawracającymi infekcjami. Wpływ hormonów na zmianę pH środowiska pochwy u niektórych kobiet może powodować nieustanne borykanie się z tego typu dolegliwościami. Są jednak na to rady. Pomaga regularne stosowanie dopochwowych probiotyków. W takim przypadku zalecany jest również seks w prezerwatywie – ze względu na higienę. Dzięki temu partner nie wprowadzi do pochwy żadnych drobnoustrojów.

Brak ochoty na seks w czasie ciąży

O ile nie ma medycznych przeciwwskazań, brak ochoty na seks w ciąży może być głównym powodem niechęci do współżycia w czasie, gdy para oczekuje dziecka. Niechęć do seksu występuje częściej u kobiet. To oczywiste – ich ciało się zmienia, towarzyszy im szereg dolegliwości, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Zgaga, bóle głowy, mdłości, kłopoty ze snem. Lęk o ciążę w pierwszych tygodniach. Ale brak ochoty na seks może dotyczyć również panów. Niejeden przyszły ojciec patrzy na swoją partnerkę nieco inaczej od kiedy dowiaduje się, że będzie ona matką jego dziecka.  Przeważają w nim potrzeba opieki, troski, szacunku. Najważniejsze, to poznać wzajemnie swoje potrzeby i rozmawiać o tym, co się dzieje, o oczekiwaniach, lękach, obawach. Prawdziwa bliskość to nie tylko seks, a intymność i satysfakcję seksualną można uzyskać na wiele różnych sposobów.

Zwiększona ochota na seks w ciąży

Jest grupa kobiet, która w ciąży odczuwa zwiększoną ochotę na seks. Zwykle kobiety te doświadczają w tym czasie również silniejszych doznań. Dlaczego? Jest to zasługą silnego ukrwienia narządów płciowych. Wargi sromowe, pochwa, a także łechtaczka są lekko nabrzmiałe, przez co zdecydowanie mocniej reagują na stymulację i seks może owocować orgazmem silniejszych niż kiedykolwiek. Najczęściej zwiększona ochota na seks występuje w drugim i trzecim trymestrze. Drugi jest zdecydowanie najlepszym czasem na współżycie, bo ciąża jest już widoczna, ale w najmniejszym stopniu uciążliwa. Choć ukrwienie narządów płciowych kobiety najsilniejsze jest w trzecim trymestrze to powiększający się brzuch, przybieranie na wadze i ogólna ociężałość może zniechęcać do seksu. Niemniej po 38. tygodniu ciąży seks jest wręcz wskazany. W tym czasie szyjka macicy może już reagować na zawarte w nasieniu mężczyzny prostaglandyny i nie tylko wywołać poród, ale także znacznie go przyspieszyć. Seks w końcówce ciąży sprzyja rozluźnieniu, dobremu samopoczuciu partnerów, a w szczególności kobiety. Warto wiedzieć, że jeśli mama czuje się dobrze, dziecko w jej łonie również odczuwa komfort. Nie należy się obawiać więc, że dziecko podczas seksu się boi, czy czuje się zagrożone.

Jak uprawiać seks w ciąży?

Odpowiedź jest prosta – tak, jak jest nam dobrze i wygodnie. Oczywiście z zachowaniem higieny i rozsądku. Nie jest to czas na łóżkowe wyczyny gimnastyczne ani na próbowanie nowych pozycji. To czas na budowanie bliskości i dbałość o komfort obydwojga partnerów. W kwestii higieny – należy pamiętać, że podatność na infekcje u kobiety jest większa. Warto podkreślić, że w ciąży absolutnie niewskazany jest seks z przypadkowymi partnerami bez zabezpieczenia. Wiele chorób wirusowych, jak opryszczka narządów rodnych czy wenerycznych, jak kiła, stanowi ogromne zagrożenie dla płodu.

 

Materiał partnera

 

l

Polecamy również

Skomentuj