Reklama
Reklama

Czy jest między wami chemia?

Czy jest między wami chemia? fot. istock.com

Co sprawi, że on się w tobie zakocha? Gdzie szukać miłości? Czy imię ma wpływ na intensywność i stałość uczuć?

Dotarłyśmy do badań naukowych, które odkrywają zaskakujące fakty…

Jeśli poszukujesz miłości swojego życia, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Potrzeby twojego serca są tak łatwe do obliczenia, jak dwa plus dwa. I chociaż wyjście na imprezę z przyjaciółką lub życzliwe porady mamy-swatki mogą pomóc w znalezieniu tego jedynego, to badania naukowe dużo szybciej poradzą sobie z odszyfrowaniem algorytmu twojej miłosnej przyszłości. Dlatego musisz wiedzieć, że jeśli idziesz na randkę i chcesz odnaleźć drogę do serca faceta, z którym się spotykasz, to kolor twojego ubrania (lub twoje imię) może mieć większy wpływ na sukces operacji pt. „Udany związek”, niż prowadzenie błyskotliwej rozmowy. Dlatego w trosce o twoją przyszłość zebrałyśmy najbardziej odkrywcze wyniki badań w jednym miejscu. Wypróbuj je na najbliższej randce i daj nam znać, jak zadziałały. Powodzenia!

ZAWÓD

Według badania opublikowanego w Journal of Police and Criminal Psychology, zawód partnera statystycznie wskazuje, jaki potencjał ma związek. I teraz uwaga: najbardziej stabilne relacje tworzą inżynierowie rolnictwa, których małżeństwa rozpadają się w zaledwie 2%. Na drugim miejscu znaleźli się optometryści (4%), pediatrzy (6,8%) i dentyści (7,75%). Dla kontrastu, aż 40% ryzyko separacji lub rozwodu ma związek z tancerzem, choreografem i barmanem.

Jedną z ważniejszych przyczyn braku satysfakcji w związku, a w konsekwencji rozstania, jest duża dostępność do innych ludzi”, tłumaczy Fiona Kate Barlow, psycholog z australijskiego Research Council Future Fellow na University of Queensland. „To może wyjaśnić wysoki wskaźnik rozwodów wśród barmanów, którzy mają całą paletę możliwości i to tuż pod nosem...

50 ODCIENI CZERWIENI

Nie lubisz odcieni szarości? Mamy nadzieję, że czerwień bardziej przypadnie ci do gustu. Badania donoszą, że według mężczyzn kobiety sprawiają wrażenie atrakcyjniejszych, gdy noszą czerwone ubrania. co mówi ekspert: „Badania przeprowadzone na innych gatunkach ssaków, dokładnie na gibonach i szympansach, pokazały, że kolor czerwony przyciąga ich uwagę”, wyjaśnia psycholog Fiona Kate Barlow. „Dzieje się tak dlatego, że podczas dni płodnych ich narządy płciowe nabrzmiewają i zmieniają kolor na różowoczerwony. Naukowcy uważają, że podobna zasada działa też na ludzi. Plus dochodzą jeszcze społeczne konotacje czerwieni z miłością: seksowna czerwona sukienka, czerwone serce, czerwone róże...

GDZIE GO ZNALEŹĆ?

Okazuje się, że prawdziwa miłość może czyhać na ciebie tuż za rogiem. Massachusetts Institute of Technology przeprowadził rozległe badanie, w którym wzięto na warsztat ważność miejsca zamieszkania względem uczuć. Badanie wyglądało tak: 300 rezydentów akademików miało wypisać swoich najbliższych przyjaciół i umiejscowić ich na mapie internatu. Wyniki były następujące: prawdopodobieństwo tego, że przyjaciel mieszka w pokoju obok wynosiła 41%. Szanse na bliższe relacje malały proporcjonalnie ze zwiększaniem odległości między mieszkającymi. co mówi ekspert: „Sąsiedztwo daje szanse poznania, ludzie stają się bardziej zażyli”, wyjaśnia Rebecca Pinkus, psycholog z The University of Sydney. „Im częściej mamy z kimś do czynienia, tym bardziej go lubimy”, dodaje. To tłumaczy liczbę pracowych romansów...

NIE WIERZ WE WSZYSTKO CO PRZECZYTASZ

Chociaż poszukując miłości, warto rozważyć przytoczone tutaj badania, psycholog Rebecca Pinkus przestrzega przed traktowaniem ich zbyt poważnie. „Badania naukowe dotyczące związków bazują na wiedzy z dziedziny psychologii, socjologii, antropologii i komunikacji międzyludzkiej, aby pomóc nam zrozumieć sens łączenia się w pary. Trzeba jednak pamiętać, że w ostatnich latach tego rodzaju informacje zostały podane w wątpliwość, ponieważ kolejne researche nie potwierdziły ich wyników”, kontynuuje Pinkus. Jeśli naprawdę chcesz odnaleźć miłość i stworzyć solidny związek, najważniejsze, abyś pozostała szczera i z partnerem, i ze sobą. Pokusa udawania kogoś innego jest wielka, ale ciężko nosić na sobie maskę. Innym ważnym filarem związku jest słuchanie siebie nawzajem, okazywanie sobie szacunku i wdzięczności. Nie chodzi o teatralne gesty – bukiety kwiatów lub kolację z widokiem na morze, ale o małe rzeczy. „Badania mówią językiem określonej grupy badawczej. To, co w długoterminowym związku liczy się najbardziej, to komunikacja między partnerami i docenianie siebie nawzajem, pewność, że możecie rozmawiać ze sobą o wszystkim, szczerze i otwarcie”, dodaje Fiona Kate Barlow.

TWOJE IMIĘ

Naukowcy z Queen Mary University w Wielkiej Brytanii odkryli, że imię może wpłynąć na tempo odnalezienia miłości online. Ludzie, których imię zaczyna się na literę z pierwszej części alfabetu, mają większe szanse na #biglove niż ci z drugiej połowy. „Przykładanie wagi do imienia w poszukiwaniu miłości może wynikać z ukrytego egoizmu”, mówi psycholog Rebecca Pinkus. „Lubimy tych, którzy nas lubią. Nawet posiadanie tych samych inicjałów może być atrakcyjne”.

Czy wiesz, że…?

Ludzki umysł reaguje na emoji, jakby widział przed sobą prawdziwą twarz. Badanie przeprowadzone na University of Missouri–St. Louis dowiodły, że uśmiechnięte buźki sprawiają, że lubimy nadawcę bardziej i zakładamy, że on także czuje do nas sympatię.

 

Artykuł premierowo ukazała się w numerze 11/2018 Cosmopolitan

l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama