Reklama
Reklama

Te małe gesty świadczą o tym, że on cię kocha

Te małe gesty świadczą o tym, że on cię kocha Fot. iStock

Beata Dżumaga

08listopada2017

Bo liczą się czyny, nie słowa!

Miłość można wyrażać na wiele sposobów. Kiedy nasz facet obdarowuje nas kwiatami albo wysyła nam słodkie wiadomości na Facebooku od razu czujemy się kochane. Ale miłość to nie tylko czułe i romantyczne gesty. Okazuje się, że czasami wręcz przeciwnie.

 

Zobacz także: Robisz tak? To oznacza, że przesadzasz w miłości

 

Najnowsze badania amerykańskich naukowców pokazują, że to właśnie niepozorne i niekoniecznie romantyczne gesty sprawiają, że czujemy się kochani. Badacze z Penn State's College przeprowadzili na ten temat eksperyment, a jego wyniki opublikowano w magazynie „Journal of Science and Personal Relationships”. Autorem badania jest Saeideh Heshmati.

 

Eksperci przeprowadzili ankietę wśród 495 dorosłych Amerykanów. Mieli odpowiadać na pytanie, czy większość ludzi czułoby się kochanymi w 60 różnych scenariuszach zachowań. Wśród opisywanych sytuacji znalazły się pozytywne, np. bycie witanym przez domowego pupila, neutralne, jak spędzanie czasu na łonie natury, oraz negatywne, jak zachowania zaborcze.

 

„Stwierdziliśmy, że czyny – bardziej niż wyrażenia czysto werbalne – wywoływały [u ankietowanych] większą zgodę w kwestii tego, co jest wyznacznikiem miłości” - podsumował Heshmati w rozmowie z portalem Eurekalert.org. „Dla przykładu: większość ludzi była zgodna co do tego, że tulące się do nich dziecko wyrażało miłość o wiele bardziej niż zwykłe „Kocham cię” - dodał ekspert.

 

via GIPHY

 

Ankietowani byli zgodni także co do zachowań, które nie sprawiają, że czujemy się kochani. Najczęściej wymieniali zachowania postrzegane jako zaborcze. Chodzi głównie o takie czynności jak nieustanne wydzwanianie albo wysyłanie wiadomości do partnera, co jest odbierane jako przejaw nadmiernej kontroli. Zwłaszcza jeżeli robimy to tylko po to żeby spytać, gdzie nasz partner aktualnie jest, z kim i dlaczego.

 

Heshmati przekonuje, że wyniki badań jego zespołu mogą rzucać nowe światło na to, jak miłość wpływa na ogólne samopoczucie każdego z nas.

 

„To, czy czujemy się kochani czy nie odgrywa istotną rolę w tym, jak czujemy się w życiu codziennym. Ciekawiło nas to, czy większość Amerykanów zgadza się w kwestii tego, co sprawia, że czujemy się kochani na co dzień, czy jest to bardziej personalna sprawa. Nasze wyniki pokazują, że większość ludzi zgadza się w tej kwestii, a najczęstsze odpowiedzi niekoniecznie miały do czynienia z romantycznymi zachowaniami. Zatem jest możliwe, że czujemy się kochani dzięki prostym, codziennym rzeczom. To nie muszą być przesadzone gesty” - wyjaśniał autor badania.

 

via GIPHY

 

„Wchodzenie w związek z założeniem, że obydwoje postrzegamy bycie kochanym nie jest zbyt mądre. Myślę, że jest ważne, aby komunikować między sobą o tych rzeczach, co może przełożyć się na byciu w lepszym kontakcie ze sobą nawzajem i na poczucie bycia kochanym” - podsumował Heshmati.

 

 

 

Reklama
Reklama

Polecane wideo

Specjalnie dla ciebie wybrałyśmy dr...
Specjalnie dla ciebie wybrałyśmy drobiazgi, które wykonywane przez twojego faceta mówią wprost o jego miłości! Oto one!   1. Zawsze potrafi cię rozśmieszyć Czy jesteś smutna, czy masz gorszy dzień, czy pokłóciliście się - on zawsze znajdzie sposób aby cię rozbawić i uratować od doła i focha!

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama