Reklama
Reklama

13 rzeczy, które musisz zrobić po rozstaniu

13 rzeczy, które musisz zrobić po rozstaniu Fot. iStock

Beata Dżumaga

07listopada2017

I te, których absolutnie nie powinnaś!

Rozstanie nigdy nie jest przyjemnością i często po zerwaniu z partnerem zachowujemy się nieco... irracjonalnie. Targają nami sprzeczne emocje i mamy ochotę dać się ponieść impulsom, które atakują nas nie wiadomo skąd.

 

Zobacz także: Czy powrót do eks ma sens?

 

Ale takie zachowanie często przynosi skutek odwrotny do zamierzonego i sprawia, że jeszcze trudniej jest nam otrząsnąć się po rozstaniu. Podpowiadamy, czego nigdy nie powinnaś robić po zerwaniu!

 

#1. Ukróć kontakt

 

Nie musisz wyrzucać byłego ze swojego życia na zawsze, ale skoro zdecydowaliście się na rozstanie – niech tak będzie. Teraz potrzebujesz czasu na to, żeby znaleźć w swoim życiu nową równowagę, tym razem jako singielka. A poza tym bądźmy szczere – o ile obie strony nie są zgodne do tego, jak po rozstaniu ma wyglądać ich relacja, ktoś na tym ucierpi.

 

#2. Pozwól sobie na okres żałoby

 

Okazywanie tego, że jesteś zraniona i że cierpisz po rozstaniu wcale nie jest oznaką słabości. Utrata kogoś, kogo naprawdę kochasz zawsze jest trudna. Masz poczucie, że straciłaś nie tylko to, co było między wami, ale twoje wyobrażenia o wspólnej przyszłości właśnie runęły. Czujesz się zagubiona i nie potrafisz odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Dlatego pozwól sobie przeżywać wszystkie trudne emocje – daj sobie na to tyle czasu, ile potrzebujesz. Nie nakłaniamy cię oczywiście do tego, aby na zawsze pogrążyć się w depresji, ale zbyt szybkie przekonywanie samej siebie, że już wszystko w porządku też nie zdziała cudów.

 

via GIPHY

 

#3. Przestań idealizować swojego byłego

 

Jasne, przeżyliście razem wiele wspaniałych chwil. Ale jeśli twój eks jest egoistyczny, niedojrzały i emocjonalnie niedostępny, albo po prostu na dłuższą metę do siebie nie pasujecie, nie ma sensu wciąż rozpamiętywać tego, jak szczęśliwi byliście na początku związku. Przez to będzie ci jeszcze trudniej oswoić się z nową sytuacją.

 

#4. Nie pisz do niego ani nie dzwoń

 

Ani na trzeźwo, ani po alkoholu. ZWŁASZCZA po alkoholu. Rozumiemy, że trudno jest powstrzymać się od szukania kontaktu z osobą, z którą rozmawiałaś codziennie przez ostatnie X miesięcy czy lat, ale wydzwanianie do swojego byłego po rozstaniu wywołuje podobne uczucia co zjedzenie naraz całej paczki chipsów. Najpierw nie możesz się powstrzymać, potem przez chwilę czujesz się dobrze, a na końcu żałujesz, że w ogóle to zrobiłaś.

 

#5. Nie błagaj go, żeby do ciebie wrócił

 

Chociaż w tej chwili możesz w to nie wierzyć, zaufaj nam – stać się na więcej. Skoro raz wam nie wyszło, nic nie wskazuje na to, że za drugim razem miałoby się udać. Zwłaszcza, jeśli do rozstania doszło z jego winy.

 

via GIPHY

 

#6. Skup się na przyjaciołach

 

Być może świeżo po rozstaniu nie będziesz miała ochoty na imprezowanie ze znajomymi w klubie do białego rana – i nie ma w tym nic złego. Ale bądź z nimi otwarta i mów o tym, przez co właśnie przechodzisz. Nie chodzi o to, żeby organizowali dla ciebie niesamowite atrakcje, które mają za zadanie odciągnąć twoją uwagę od smutku. Czasem wystarczy szczera rozmowa i po prostu obecność kogoś bliskiego.

 

#7. Spróbuj znaleźć pozytywy

 

Nie traktuj rozstania jak porażki i nie obwiniaj się za rozpad związku. Decyzja o tym, żeby zakończyć relację, która nie jest dla ciebie dobra to oznaka dojrzałości. Być może właśnie po raz pierwszy od długiego czasu znalazłaś się na właściwej drodze?

 

#8. Unikaj czarnowidztwa

 

Najgorsze, co możesz zrobić po rozstaniu to zwinięcie się w kłębek na łóżku i pogrążenie się w czarnych myślach typu: „Już nigdy nie znajdę miłości”, „Już nigdy nikomu nie zaufam”, „Już nigdy nikogo nie poznam” albo: „Umrę w samotności”. To zdecydowanie ci nie pomoże!

 

#9. Nie śledź go na Facebooku

 

Ani na Instagramie, Snapchacie czy w innych mediach społecznościowych. Nie każemy ci od razu usuwać byłego ze znajomych, ale czy naprawdę chcesz być na bieżąco z każdym postem, który publikuje? I co przyjdzie ci z tego, że będziesz w kółko przeglądać jego zdjęcia?

 

via GIPHY

 

#10. Rozpieszczaj się

 

To czas dla ciebie. Fakt, że właśnie zostałaś sama nie oznacza, że masz do końca życia być nieszczęśliwa. Skoro w twoim życiu chwilowo nie ma nikogo, kto mógłby się o ciebie zatroszczyć, zrób to sama! Wybierz się na maniciure, zafunduj mega metamorfozę u fryzjera, wybierz się do spa z przyjaciółką... Sama dobrze wiesz, co sprawia ci największą przyjemność.

 

via GIPHY

 

#11. Doceń to, co masz

 

Zamiast budzić się codziennie z myślą: „O mój Boże, jak ja mam bez niego żyć?!” skup się na wszystkim tym, co w twoim życiu jest pozytywne. Bądź wdzięczna za rodzinę, przyjaciół, za to, co osiągnęłaś w sferze kariery. Gwarantujemy, że poczujesz się lepiej!

 

#12. Nie rozpaczaj, gdy on sobie kogoś znajdzie

 

Zauważyłaś, że twój były ma coraz więcej nowych znajomych na Facebooku i zupełnym przypadkiem to same kobiety? Albo zaczął lajkować wszystkie zdjęcia jakiejś lasce? Po pierwsze – wróć do punktu #9. A po drugie przestań wyciągać pochopne wnioski – to jeszcze o niczym nie świadczy. A nawet jeśli, dlaczego miałabyś się tym przejmować?

 

#13. Pamiętaj, że te emocje miną

 

Być może teraz w to nie wierzysz, ale dasz sobie radę. To zapewne nie piewszy, ani nie ostatni zawód miłosny w twoim życiu. Wszyscy przechodzimy przez to przynajmniej raz, zanim wreszcie spotkamy na swojej drodze osobę, która zrobi wszystko, by zostać w naszym życiu na zawsze.

 

 

 

l
Reklama

Polecane wideo

Jeżeli on ciągle powtarza ci te sło...
Jeżeli on ciągle powtarza ci te słowa, to znak, że lepiej się rozstać...   Fot. iStock

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama