Reklama
Reklama

Tak naprawdę, to... dlaczego się zakochujemy?

Tak naprawdę, to... dlaczego się zakochujemy? Tak naprawdę, to... dlaczego się zakochujemy? / fot. Getty

Lena Sikor

12października2017

Istnieje kilka przyczyn fizjologicznych - za chwilę dowiesz się, dlaczego straciłaś głowę dla swojego faceta

Dlaczego zakochujemy się w osobach, które - jak nam się wydaje - kompletnie nam nie pasują? W dodatku nie akceptujemy zalotów mężczyzn, którzy mają znacznie więcej pozytywnych cech niż ten wybrany. Naukowcy twierdzą, że przyczyną takiego stanu jest rekcja na pewne zachowania i cechy osoby, z którą się spotykamy.

Niedostępność

W 2014 roku naukowcy przeprowadzili serię eksperymentów na temat szybkich randek, i okazało się, że mężczyźni wykazują większe zainteresowanie, kiedy mają do czynienia z małomównymi przedstawicielkami płci pięknej. Ta zasada nie jest ogólna, ale istnieje pewien obowiązkowy warunek - facet już na początku spotkania musi poczuć, że chce kontynuować znajomość. Niestety, według statystyk, po zdobyciu "obiektu", panowie przeważnie tracą zainteresowanie.

Pozytywny nastrój

Nie możesz wybrać zdjęcia do serwisu randkowego? Według psychologów, powinnaś zdecydować się na uśmiech. W 2011 roku przeprowadzono pewne badanie, w którym wzięło udział 1000 mężczyzn. Pokazano im kilka zdjęć różnych kobiet - niektóre z nich uśmiechały się i wydawały się szczęśliwe, a inne były poważne i miały zimne spojrzenie. Łatwo zgadnąć, że "smętne panny" miały znacznie mniejsze wzięcie.

Interesujące, że w sytuacji odwrotnej jest zupełnie inaczej: kobiety wolą zdjęcia pewnych siebie, a nawet aroganckich facetów. A wstydliwy wyraz twarzy robi wrażenie na wszystkich.

Tajemniczość

Ciekawe odkrycie naukowców - ludzie są bardziej zainteresowani partnerami, uczuć których nie są pewni. Niedawno przeprowadzono eksperyment, w którym kobietom przedstawiono trzy grupy mężczyzn: w pierwszej znajdowali się faceci, którzy rzekomo zapoznali się już ze zdjęciami "uczestniczek eksperymentu" i są nimi potencjalnie zainteresowani. W drugiej byli mężczyźni, którzy nie byli zachwyceni wyglądem kobiet, a w trzeciej grupie zebrano panów, którzy jeszcze nie zapoznali się z żadną z uczestniczek. I właśnie mężczyźni z ostatniej grupy interesowali kobiety znacznie bardziej.

Wygląd

Większość kobiet nie toleruje porównywania z byłą partnerką ukochanego mężczyzny, jednak w poszukiwaniu podobieństw do pierwszej miłości nie chodzi o zranienie twoich uczuć, ale o zwykłą fizjologiczną rzeczywistość. Chociaż, jak wykazują badania, to kobiety są bardziej skłonne do poszukiwań "klonu" byłego faceta.

 

Zobacz także: 5 typów byłych, którzy zatruwają twoje życie

 

Język gestów

Po przeprowadzeniu badania na temat aktywnej gestykulacji podczas pierwszej randki, naukowcy doszli do intrygującego wniosku. Okazało się, że osoba częściej gestykulująca, wydaje się atrakcyjniejsza, ponieważ dzięki temu narusza przestrzeń osobistą rozmówcy i skraca dystans.

Podobne wartości

Eksperci zauważyli pewną prawidłowość: jeśli kobieta i mężczyzna podobnie odpowiadają na pytania - związane z ich postrzeganiem siebie i świata - mają znacznie większe szanse, by spodobać się sobie nawzajem i w przyszłości zbudować harmonijny związek. Pytania wspomagające: czy macie podobne wartości życiowe? Czy dobrze czujecie się w swoim towarzystwie? Czy jesteście spontaniczni? Czy uważasz, że ten mężczyzna jest seksowny?Czy lubicie podróże? Czy uważasz partnera za ciekawą osobę? Czy potraficie rozwiązywać problemy?

Wspólne rysy twarzy

Gdy zauważysz, że partner ma podobne rysy twarzy, kształt oczu lub ust, to tak naprawdę, zaczynasz w nim widzieć siebie. Nic więc dziwnego, że odczuwasz szczególne emocje - przecież kochasz siebie, prawda? Ponadto, naukowcy twierdzą, że faceci szukają partnerek, podobnych do ich matek, a kobiety zwracają uwagę na mężczyzn, przypominających ich ojców. Dotyczy to nie tylko wyglądu, ale i wieku. Okazało się, że mężczyźni pamiętają obraz pierwszej idealnej kobiety w ich życiu (czyli matki) z dzieciństwa. Dlatego chłopak, urodzony jako późne dziecko, często zwraca uwagę na starze kobiety.

Kontakt wzrokowy

Znacznie łatwiej zakochujemy się w osobie, z którą udało nam się ustalić trwały kontakt wzrokowy. Do tego wniosku doszli psychologowie z Massachusetts University, po przeprowadzeniu eksperymentu, w którym uczestniczyły 72 osoby. Pary, które podczas rozmowy patrzyły sobie w oczy dłużej niż przez dwie minuty, szybciej zaczęły sobie ufać.

Dbanie o szczegóły

Psycholog John Gottman potrzebował 40 lat, aby udowodnić, że nawet lekkie schylenie głowy w stronę partnera może uratować małżeństwo. Okazało się, że na kobiety, które zwracają uwagę na drobne szczegóły i mówią o nich, działa pewien sygnał: wystarczy, że mężczyzna w jakikolwiek sposób (nawet za pomocą kiwnięcia głowy) potwierdzi, że wziął pod uwagę jej słowa. Jak wykazują badania, 33% par rozwodzi się po 6 latach małżeństwa, jeśli w związku występują problemy z komunikacją.

Troska

Jak wykazali izraelscy naukowcy, kobiety są bardziej skłonne do podawania swojego numeru telefonu facetom... z psami. Wynika to z faktu, że mężczyźni, którzy potrafią zadbać o swojego zwierzaka, wydają się nam niezawodni i bardziej odpowiedzialni.

 

Reklama
Reklama

Polecane wideo

Jaki mężczyzna najbardziej do ciebi...
Jaki mężczyzna najbardziej do ciebie pasuje, a przed którym powinnaś jak najszybciej uciekać?

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama