Reklama
Reklama

To, co czujesz podczas seksu zależy od momentu cyklu

To, co czujesz podczas seksu zależy od momentu cyklu Fot. iStock

Beata Dżumaga

18września2017

Warto to wiedzieć, jeśli chcesz mieć jeszcze lepszy seks.

Czasami doznania, które odczuwasz podczas seksu mogą być zupełnie różne na początku, w środku i pod koniec cyklu miesiączkowego. Wszystko za sprawą hormonów, które nim sterują.

 

Być może w twoim przypadku te zmiany nie są na tyle wyraziste, żebyś dostrzegła je gołym okiem, ale jeśli będziesz przyglądać się swojemu organizmowi prawdopodobnie dostrzeżesz, że w różnych dniach cyklu twoje ciało reaguje na seks na różne sposoby. Świadomość tych zmian może pomóc ci jeszcze bardziej zwiększyć miłosne doznania.

 

Co takiego zmienia się w twoim ciele w trakcie cyklu miesiączkowego i jak to wpływa na twoje życie seksualne?

 

1. Pozycja szyjki macicy

 

Wysokość, na której znajduje się twoja szyjka macicy może mieć wpływ na to, co czujesz podczas różnych pozycji seksualnych. Dzieje się tak, ponieważ szyjka macicy to najniższa część macicy, która łączy pochwę z jamą macicy.

 

Przez większość czasu twoja szyjka macicy znajduje się dość nisko w podbrzuszu. Kiedy zbliża się owulacja, szyjka macicy może przemieścić się w górę. W związku dla wielu kobiet pozycje zapewniające głęboką penetrację są bardziej komfortowe w czasie owulacji, kiedy szyjka macicy jest wysoko.

 

2. Lubrykant i nawilżenie

 

Kiedy jesteś podniecona twoja pochwa sama się nawilża – ma to związek z przyspieszonym krążeniem krwi. Ale zanim dojdzie do tego momentu czasami trzeba sobie pomóc – np. z wykorzystaniem lubrykantu. Możesz zauważyć, że twoja pochwa jest bardziej nawilżona w dniach poprzedzających owulację, kiedy masz największy poziom estrogenu. W tym czasie twoja pochwa produkuje aż 10 razy więcej śluzu, a ten jest bardziej rozciągliwy i zawiera więcej wody.

 

3. Piersi

 

Na pewno zauważyłaś, że wrażliwość twoich piersi zmienia się w czasie cyklu. Według niektórych ekspertów piersi i sutki mogą być bardziej wrażliwe na dotyk podczas dni płodnych. Z kolei po owulacji, w fazie lutealnej, piersi stają się pełniejsze i bardziej bolesne.

 

4. Łechtaczka

 

Niektóre badania sugerują, że wielkość łechtaczki zmienia się w trakcie cyklu. Według jednego badania clitoris powiększa się nawet o jedną piątą w dniach poprzedzających owulację, a także w jej trakcie i po jej zakończeniu. Jej rozmiar zmniejsza się natomiast tuż przed okresem.

 

5. Pociąg seksualny

 

Ogromny wpływ na twoje libido mają hormony, które rządzą cyklem menstruacyjny - estrogen i progesteron. Pożądanie z reguły wzrasta w dniach prowadzących do owulacji i maleje tuż po niej. Co ciekawe, podczas dni płodnych chętniej się masturbujemy i częściej fantazjujemy o seksie. Niektóre kobiety w tym okresie przeżywają bardziej intensywne orgazmy i ogólnie są bardziej podniecone. Dni płodne mogą też mieć wpływ na rodzaj seksu, jaki preferujemy. Kobiety heteroseksualne wolą stosunek zakończony pełną penetracją.

 

 

 

 

 

 

l
Reklama

Polecane wideo

Według ostatnich badań, ludzie, któ...
Według ostatnich badań, ludzie, którzy uprawiają seks raczej pikantny niż słodki, są szczęśliwsi. Fot. getty

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama