Reklama
Reklama

Prawda i mity o zaletach seksu

Prawda i mity o zaletach seksu Prawda i mity o zaletach seksu / fot. Getty

Lena Sikor

16października2017

Czy rzeczywiście "seks to zdrowie"?

Seks jest ważną częścią życia, to pewne. Jednak niektórzy radzą sobie bez niego latami, a inni nie mogą wytrzymać już po kilku tygodniach abstynencji. Jeszcze inne osoby uprawiają seks ze względów racjonalnych - dla zdrowia. Co wiemy o faktycznych korzyściach seksualnych?

W przypadku długotrwałego braku seksu może pojawić się stagnacja w okolicy miednicy - MIT

Ten "horror" na szczęście nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Prawdopodobnie chodzi o zespół bólowy miednicy mniejszej. Takie schorzenie powoduje wiele czynników, ale na tej liście na pewno nie znajduje się brak seksu.

Brak seksu może być przyczyną trądziku - MIT

Poziom hormonów płciowych rzeczywiście ma wpływ na stan cery: oprócz tego, że androgeny zwiększają libido, zwiększają również produkcję sebum. Właśnie to wraz z infekcją bakteryjną jest przyczyną trądziku. Jednak nie ma przekonujących dowodów naukowych na to, że seks lub masturbacja mogą w jakiś sposób wpłynąć na sytuację.

Seks poprawia układ hormonalny - MIT/PRAWDA

Naukowcy z National Institutes of Health postanowili dowiedzieć się, w jaki sposób seks wpływa na poziom hormonów płciowych u kobiet w wieku rozrodczym. Po dwóch latach badań stwierdzono, że poziom niektórych hormonów rzeczywiście jest znacznie wyższy u tych kobiet, które regularnie uprawiają seks. W trakcie tego badania naukowcy odkryli również, że aktywne seksualnie kobiety są o 14% rzadziej narażone na anowulację (cykl menstruacyjny, w którym nie pojawia się owulacja ani faza lutealna). W obu przypadkach istotna była obecność doświadczeń seksualnych, ale częstotliwość stosunków nie miała na to wpływu.

Seks ma wpływ na sen: po orgazmie organizm produkuje hormon prolaktynę, odpowiedzialny za relaks i senność - PRAWDA

Dodatkowo, osoby prowadzące regularne życie seksualne, regenerują się po przebytych chorobach o kilka dni szybciej - to odkrycie amerykańskich naukowców. W badaniu stwierdzono, że osoby, uprawiające seks 1-2 razy w tygodniu, miały istotnie wyższy poziom immunoglobuliny A (jeden ze wskaźników odporności) niż te osoby, które uprawiały seks rzadziej niż raz w tygodniu.

Podczas seksu ćwiczy się mięśnie dna miednicy - PRAWDA

To proste: podczas seksu, a zwłaszcza podczas orgazmu, mięśnie się kurczą, a tym samym wzmacniają się. Jest to doskonała profilaktyka nietrzymania moczu, a także obniżenia narządów miednicy. A jeśli nie masz partnera, nie zapominaj o ćwiczeniach mięśni Kegla.

 

Zobacz także: Ćwiczenia mięśni Kegla zmienią twoje życie - na lepsze!


Orgazm zmniejsza odczucie bólu - PRAWDA

To zasługa endorfin, które wytwarzane są podczas stosunku: ich struktura chemiczna jest podobna do morfiny, dlatego działają przeciwbólowo. Naukowcy opisują to zjawisko na podstawie pracy z pacjentami, cierpiącymi z powodu przewlekłego bólu nóg i pleców - nawet w przypadku, gdy ból dokuczał przez wiele lat, seks przynosił ulgę. Ponadto, podczas stosunku wzrasta poziom estrogenów, co z kolei pomaga zwalczyć dolegliwości bólowe podczas PMS.

Seks przypomina fitness - PRAWDA

Uprawiając seks, spalamy około 5 kalorii na minutę. Być może nie za dużo, ale zawsze coś!

 

Reklama
Reklama

Polecane wideo

fot. iStock
fot. iStock

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama