Reklama
Reklama

3 błędy w komunikacji, które popełnia większość par

3 błędy w komunikacji, które popełnia większość par 3 błędy w komunikacji, które popełnia większość par/ Fot. Getty

Anna Majcher

12sierpnia2017

Spieracie się o drobiazgi i nie możecie dogadać? Czas się dogadać.

Nie wyobrażacie sobie życia bez siebie, ale mimo to... kłócicie się czasem przez siedem dni w tygodniu! Cóż, nawet najbardziej kochającym się ludziom zdarzają się awantury. – Wiele par nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma złe nawyki komunikacyjne – uważa dr Steve Stephens, amerykański psycholog, autor książki „Lost in Translation” (Zagubieni w translacji). Czasami są to naprawdę niewielkie błędy w konwersacji – tak małe, że nie wywołują konfliktu. Ale jeśli się powtarzają, mogą osłabić więź między partnerami. Oto pięć najczęstszych podbramkowych sytuacji, w które pakują się nawet najbardziej zżyte pary. Specjalnie dla ciebie nasi eksperci wyjaśniają, jak masz unikać w przyszłości komunikacyjnych zgrzytów. I co zrobić, by odkryć zupełnie nowy poziom porozumienia z ukochanym!

Błąd nr 1

Brak konkretów

Oto klasyczny przykład konwersacyjnego nieporozumienia: wspominasz facetowi, że chcesz na przyszły czwartek zaprosić przyjaciół do knajpki. Nie mówisz mu dokładnie, gdzie to ma być, o której i kto tam będzie – jesteście tak długo ze sobą, że możesz mówić skrótami, a on powinien to zapamiętać. W rezultacie w przeddzień planowanej kolacji on unosi brwi ze zdziwienia: „To jutro? Ale ja mam mecz z chłopakami!”, a ty wściekasz się, że on cię nie słucha. – Ludzie rozmawiają z partnerami mniej konkretnie niż z przyjaciółmi – tłumaczy dr Stephens. – Często, mówiąc do ukochanej osoby, pomijają kluczowe informacje – są tak przyzwyczajeni do bycia razem, że myślą o sobie i partnerze jak o jednej istocie. Albo uważają, że partner rozumie ich tak dobrze, że domyśli się tego, co nie zostało powiedziane. A kiedy tak się nie dzieje, czują się zranieni i zignorowani. O ile nie spotykasz się z jasnowidzem, masz naprawdę niewielkie szanse, że ukochany będzie czytał ci w myślach. Dlatego przekazuj mu konkretne i jasne informacje, a kiedy on coś ci mówi, dopytaj się o szczegóły.

Błąd nr 2

Zły moment na rozmowę

Zapamiętaj raz na zawsze: nie ma sensu rozmawiać z facetem oglądającym telewizję – wtedy nic do niego nie dociera! – Mężczyźni potrafią zajmować się tylko jedną rzeczą na raz – mówi dr Stephens. – Kiedy facet ogląda telewizję, bez reszty pochłaniają go bodźce wizualne. Reszta mózgu właściwie się wyłącza, więc jego właściciel nie jest w stanie jednocześnie prowadzić sensownej rozmowy. Z drugiej strony... Pewnie zauważyłaś, że ukochany często porusza poważne tematy wtedy, gdy szykujesz się do wyjścia albo płacisz rachunki przez internet. Owszem, widzi, że jesteś zajęta i... właśnie dlatego wtedy cię zaczepia! – Mężczyźni nie lubią poważnych rozmów, dlatego zaczynają je wtedy, gdy kobiety myślą o czymś innym. Wtedy mają pewność, że uwaga partnerek nie będzie całkowicie na nich skupiona – wyjaśnia dr Stephens. Ale wybranie kiepskiego momentu na rozmowę zazwyczaj źle się kończy: zaczepiany się wścieka, a zaczepiający czuje się zlekceważony. Dlatego najlepiej zacznij od pytania: „Czy możemy teraz pogadać?”. A potem streść, o co ci chodzi, np.: „Chcę ustalić, kiedy wyjeżdżamy na narty, bo muszę zaplanować urlop”. 

Błąd nr 3

Niepotrzebne przygotowania

Kobiety, chcąc uprzedzić ewentualne zdenerwowanie faceta, często zaczynają rozmowę od wstępu w rodzaju: „Słuchaj, pewnie ci się to nie spodoba, ale...”. Dziewczyno, tylko nie to! Zamiast uspokoić faceta, jeszcze bardziej go w ten sposób stresujesz ! – Kobiety bardziej skupiają się na uczuciach, chcą więc wprowadzić partnera w emocjonalny klimat rozmowy – uważa dr Stephens. – Ale mężczyźni traktują rozmowę jako prostą wymianę komunikatów, więc taka zapowiedź jest dla nich sygnałem, że spotka ich coś nieprzyjemnego i muszą się bronić. Zacznij więc delikatniej, np.: „To właściwie nic wielkiego, ale czy nie pojechałbyś w ten weekend na urodziny mojej babci?”. Wtedy masz szansę, że nie tylko tam z tobą pojedzie, ale nawet wcześniej pójdzie z tobą po prezent!

l
Reklama

Polecane wideo

Jeżeli twój facet zachowuje się w t...
Jeżeli twój facet zachowuje się w ten sposób, to znak, że on cię tylko wykorzystuje.   Fot. iStock

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama