Reklama
Reklama

5 głównych oznak toksycznej relacji

5 głównych oznak toksycznej relacji 5 głównych oznak toksycznej relacji / fot. Getty

Lena Sikor

16lipca2017

Jak ją zakończyć?

Musisz pamiętać, że toksyczny związek nie opiera się wyłącznie na oczywistych sprawach, takich jak fizyczne znęcanie się, awantury lub wyzwiska. To również wewnętrzne zawirowania, które negatywnie wpływają na twoje życie.

#1. Masz wrażenie, że wszystko robisz źle

On ciągle podkreśla twoje porażki i ośmiesza każdy twój wybór, ruch, hobby, cokolwiek. Odczuwasz ulgę tylko wtedy, kiedy możesz się odgryźć, ale zdarza się to rzadko. Czujesz się okropnie, tracisz siły wewnętrzne.

Kiedy jesteś zgodna z partnerem, wasz związek ma się nieźle. Problemy zaczynają się dopiero wtedy, kiedy masz własne zdanie. Zadaj sobie następujące pytania: czy ty w ogóle go kochasz? Czy on potrafi okazać wyrozumiałość, czy wyłącznie krytykuje? Czy czujesz się gorzej w jego obecności? Jakie emocje ci towarzyszą? Odpowiedzi na te pytania są ważne, ponieważ podpowiedzą ci, w jakim kierunku powinnaś podążać.

 

Zobacz także: Trzy zaskakujące przyczyny nieudanego związku

 

#2. Czujesz, że nie liczysz się w tym związku

On nie liczy się z twoimi uczuciami. Nie możesz polegać na szczerych rozmowach. Nie wierzysz, że on usłyszy, rozważy i uszanuje twoje opinie. Partner kłóci się z tobą tak długo, dopóki nie przyznasz, że to on ma rację. Osoba toksyczna rzadko - o ile kiedykolwiek - pyta o samopoczucie kogoś innego, więc rozmowa jest jednostronna.

#3. Wydaje ci się, że przestałaś cieszyć się życiem

Każdy dzień to kolejne wyzwania, coraz trudniejsze. On próbuje cię kontrolować we wszystkim, decyduje nawet o tym, co powinno cię uszczęśliwiać. Partner koncentruje się na negatywach, aby utrzymać cię w przekonaniu, że wszystko jest nie tak. Nawet jeśli próbuje ci wmówić, że jest inaczej.

#4. Odczuwasz dyskomfort w jego towarzystwie

Nie możesz mówić tego, co chcesz, nie możesz nawet myśleć o tym, co cię interesuje. Musisz udawać kogoś innego, aby on cię zaakceptował. Zdajesz sobie sprawę, że już sama siebie nie poznajesz, nie wspominając o najbliższych przyjaciołach i rodzinie.

#5. Nie wolno ci się rozwijać i zmieniać

Kiedy chcesz nad sobą pracować, on reaguje ironią i niedowierzaniem. Nie zachęca i nie wspiera twoich starań. Przekonuje cię, że już nigdy nie będziesz lepsza niż teraz. Nie daj sobie wmówić, że rozwój nie jest ważny. Toksyczne osoby czują się zagrożone przez twoje pragnienie samodoskonalenia. Nie pozwól, aby cokolwiek wpłynęło na twoją samoocenę. I nie tkwij w związku bez przyszłości.

 

Zauważ, że wszystkie te punkty mogą dotyczyć innych osób - przyjaciół, rodziny, znajomych. Naucz się rozpoznawać objawy toksycznej relacji. Posłuchaj swojej intuicji, swojego "wewnętrznego głosu", który często prowadzi we właściwym kierunku. Czy zastanawiasz się nad decyzjami? Zaniedbujesz to, co dla ciebie ważne? Porzucasz swoje wartości? Jeśli na jedno z pytań odpowiedziałaś twierdząco, to nie jest zdrowa relacja.

Z odpowiednim partnerem ​​czujesz się bezpiecznie i swobodnie, nie boisz się być sobą. Bez obaw dzielisz się swoimi przemyśleniami i nikt ich nie wyśmiewa. Nie wstydzisz się emocji. Zdrowy związek opiera się na otwartej i uczciwej komunikacji, zaufaniu i wsparciu. Nie ma krytyki, tylko wspólne rozwiązywanie problemów, wzajemna pomoc i wyrozumiałość.

A teraz - pomyśl o pięciu najważniejszych osobach w twoim życiu, i o relacji z nimi. Czy jest zdrowa, czy... toksyczna?

 

Reklama
Reklama

Polecane wideo

Każda osoba popełnia błędy - nikt n...
Każda osoba popełnia błędy - nikt nie jest doskonały. Jednak są pośród nich takie, które mogą negatywnie wpływać na życie, zwłaszcza osobiste. Zebrałyśmy najważniejsze - nieszkodliwe na pierwszy rzut oka - rzeczy, które mogą pozbawić cię "i żyli długo, i szczęśliwie". / Nad morzem, Universal Pictures

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama