Reklama
Reklama

Lubisz słone przekąski? Ta wiadomość zwali cię z nóg!

Lubisz słone przekąski? Ta wiadomość zwali cię z nóg! Lubisz słone przekąski? Ta wiadomość zwali cię z nóg! Fot. Getty Image

Anna Majcher

11maja2017

Nowe wyniki badań pokazują, że jedzenie soli ma sens, bo...

Sól jest niezdrowa, wie pięcioletnie dziecko. Bo tak do tej pory wbijali nam do głowy lekarze i dietetycy. Podobnie jak słone czipsy, frytki i inne przetworzone jedzenie. A to dlatego, że zawierają sód, który podwyższa ciśnienie krwi i zwiększa ryzyko zawału serca i udaru. 

Tymczasem dwa ostatnio opublikowane w Journal of Clinical Investigation badania pokazały, że sól była niesłusznie obwiniana za szkodliwe działania na naszych organizmach. Ba! Zdaniem naukowców, którzy stoją za tymi badaniami, ma ona dużo benefitów. Jednym z nich jest... spalanie tłuszczu w organizmie. 

via GIPHY

 

Naukowcy przygotowali dla 10 rosyjskich astronautów uczestniczących w dwóch niezależnych misjach kosmicznych potrawy: najpierw mniej, później bardziej słone. Te drugie sprawiły, że musieli częściej oddawać mocz, chociaż wcale nie pili więcej płynów (wbrew opinii, że słone potrawy zwiększają pragnienie). 

W podobnym eksperymencie z udziałem myszy, wyjaśnili jak to się dzieje: gdy zwierzęta jadły więcej solonych rzeczy, ich ciała produkowały więcej hormonów nazywanych glikokortykoidów. Mają one znaczący wpływ na metabolizm i układ odpornościowy. Naukowcy uważają, że to one spaliły tłuszcz myszy i ich mięśnie aby wyrównać poziom wody w tkankach oraz pozbyć się nadmiaru sodu, co tłumaczyło by częstsze wizyty i astronautów i myszy w toalecie. 

Cały proces wymaga sporej energii od naszych organizmów. Nic dziwnego, że astronautom zwiększyły się też apetyty. Oczywiście to może prowadzić do natychmiastowej nadwagi - co tłumaczy powiedzenie, że od soli się tyje.  

Ale warto pamiętać, że nowe odkrycia nie przekreślają zgubnego wpływu sodu.  koncu nadprodukcja glikokortykoidów prowadzi też do osteoporozy, utraty masy mięśniowej, cukrzycy typu 2 i innych problemów z metabolizmem. 

Co więc robić? Jeść czy nie jeść? 

Lekarze sugerują, by nie przekraczać jednej łyżeczki soli dziennie. Ale ten news przynajmniej obniży twoje poczucie winy przy kolejnej margaricie:)

Reklama
Reklama

Polecane wideo

Każda z nas ma je w swoim domu. Są...
Każda z nas ma je w swoim domu. Są zupełnie nieprzydatne, a czasem bardzo groźne dla zdrowia! Sprawdź, czego powinnaś się pozbyć.

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama