Reklama
Reklama

WYNIKI: wygraj kryminał kulinarny "Czerwone złoto"

WYNIKI: wygraj kryminał kulinarny "Czerwone złoto" Wygraj kryminał kulinarny "Czerwone złoto"
TAGI: książka

Ada Rusin

12grudnia2016

5 egzemplarzy do zgarnięcia

Książka "Czerwone złoto"

„Czerwone złoto” to powieść dla smakoszy, choć to nie książka kucharska. Kryminał kulinarny Toma Hillenbranda dowodzi bliskości sztuk rzekomo odległych – kuchni i zbrodni. Polska premiera książki 19 października.

 

Odkąd luksemburski kucharz Xavier Kieffer związał się z najsłynniejszą krytyczką kulinarną Francji, bywa zapraszany na najbardziej prestiżowe imprezy. Uroczysta kolacja wydana przez mera Paryża kończy się jednak zaraz po przystawce. Ryuunosuke Mifune, sławny mistrz sushi, pada nagle martwy. Zatrucie rybą – brzmi oficjalna informacja na temat przyczyny zgonu. Kieffer jest jednak sceptyczny. Jako jedyny zauważa, że sprawa ma drugie dno. Po drodze odkrywa fascynujące realia kuchni sushi. Dowiaduje się, że istnieją ryby droższe od złota. A nawet cenniejsze niż ludzkie życie.

 

Tom Hillenbrand zaprasza do świata kulinarnej zbrodni. Rozbudza apetyt czytelnika nie tylko na smakowite odkrycia, lecz także na intrygę ze szczyptą miłości. Spisków nie zabraknie – tych na salonach i w przemyśle spożywczym. Autor odsłania działalność przemytników, którzy zarabiają miliony na szmuglowaniu niepozornej ryby – tuńczyka. Dowodzi, że ludzka chciwość wpływa nie tylko na środowisko, ale i na to, co serwowane jest na naszych talerzach.

 

 

Laureaci

Anna S., Wrocław

Paulina Ł., Kalisz

Anna P., Hajnówka

Patrycja P., Katowice

Halina D., Żółkiewka

 

Regulamin

 

Reklama
Reklama

Polecane wideo

Lubisz czytać? Oto najgorętsze nowo...
Lubisz czytać? Oto najgorętsze nowości tego miesiąca, które polecamy na długie, jesienne wieczory. Fot. instagram.com/dare2dream_big

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze