Reklama
Reklama

To, jakie wino lubisz najbardziej zdradza, jaką masz osobowość

To, jakie wino lubisz najbardziej zdradza, jaką masz osobowość Fot. Comedy Central

Beata Dżumaga

10listopada2017

Sprawdza się u ciebie?

Powiedz mi, jakie wino pijesz, a powiem ci, kim jesteś? Okazuje się, że tak! I to żaden wymysł, ponieważ wszystko zostało udowodnione naukowo. O wszystkim informuje portal The Independent.

 

Zobacz także: Hygge jest już passe! Teraz liczy się filozofia kalsarikännit

 

Naukowcy z Michigan State University przekonują, że ludzi można podzielić na cztery grupy względem ich preferencji wobec picia wina. To tzw. vinotypes, czyli winotypy, o których po raz pierwszy pisał Tim Hanni, wybitny znawca tego trunku.

 

Oto poszczególne kategorie. Do której się zaliczasz?

 

Typ słodki (Sweet)

 

Osoby z tej grupy są bardzo wybredne – nie tylko w wyborze wina. Najchętniej wybierają słodki, lekki i nie za mocny trunek. Według badaczy 70 proc. tej grupy stanowią kobiety, a ponadto bardzo lubią napoje gazowane, jak Coca-Cola, oraz mają tendencję do nadużywania soli.

 

via GIPHY

 

Typ nadwrażliwy (Hypersensitive)

 

Osoby z tej grupy również preferują słodkie wina, ale są bardziej otwarte na nowości i chętnie próbują innych rodzajów win – pod warunkiem, że ich kompozycja smakowa jest świeża i prosta. Co ciekawe, według ekspertów z Michigan State University te osoby najczęściej narzekają na głośność telewizora albo na temperaturę w danym pomieszczeniu.

 

via GIPHY

 

Typ wrażliwy (Sensitive)

 

Osoby z tej grupy znajdują się w środku skali. Są elastyczne i mają zmysł przygody. Według naukowców w życiu codziennym okazują pragnienie wolności i swobody, a także są mniej sztywne i bardziej wyluzowane.

 

via GIPHY

 

Typ tolerancyjny (Tolerant)

 

Ostatnia kategoria to osoby, które lubią się chwalić. W winie szukają intensywnego smaku i nie są w stanie zrozumieć, jak inni ludzie mogą pić wino o „mdłym” smaku. Są bardzo zdecydowane i cechuje myślenie przyczynowo-skutkowe. Preferują wyraziste białe wina albo czerwone wina o bogatym smaku i aromacie. To zazwyczaj osoby, które lubią mocną kawę i sery.

 

via GIPHY

 

Swoje wnioski naukowcy oparli na wynikach ankiety przeprowadzonej na grupie dorosłych. Pytali o ich preferencje odnośnie napojów i zwyczajów spożywania posiłków.

 

Carl Borchgrevink, autor badania przekonuje, że w wyborze wina, np. w restauracji nie powinniśmy słuchać rad sommelierów (czyli doradców w zakresie win), tylko zawsze kierować się indywidualnymi preferencjami.

 

Mistrz winiarstwa Tim Hanni twierdzi, że nasze preferencje odnośnie wina są zdeterminowane zarówno przez geny, jak i przez środowisko, oraz że nasze upodobania i smaki zmieniają się z czasem, w związku z naszymi doświadczeniami.

 

via GIPHY

 

W naszej redakcji już odkryłyśmy, do jakiej grupy należy każda z nas. A co twoje ulubione wino mówi o twojej osobowości? ;)

 

 

 

Reklama
Reklama

Polecane wideo

Bardzo ułatwiają życie i przydadzą...
Bardzo ułatwiają życie i przydadzą się przed weekendem ;)

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama