Meksyk: top 3 miejsca, które warto poznać

Meksyk: top 3 miejsca, które warto poznać fot. materiały prasowe

Poznaj nasz subiektywny przewodnik!

Wybierasz się do Meksyku na własną rękę i szukasz informacji, gdzie pojechać, aby najlepiej wykorzystać swoje wakacje? Oto subiektywne zestawienie najbardziej zachwycających, fascynujących i pięknych zakątków kraju tequili i tacos dla każdego. Niezależnie od tego, czy wybierasz się w podróż życia, na wakacje all inclusive, czy na razie tylko podróżujesz palcem po mapie”, zdecydowanie warto poznać te trzy miejsca.

Ptasia wyspa: Isla Holbox

Jukatan to mekka turystów z całego świata. Przyjeżdżają tam zarówno spragnieni zabawy i słońca amerykańscy nastolatkowie, lokalne rodziny z dziećmi, jak i emeryci z Europy. Półwysep oferuje masę atrakcji dla każdego, począwszy od wspaniałych plaż Riviera Maya, przez piramidy Majów w Chitchen Itza, aż po zabytkowe miasta, jak Merida. Większość przyjezdnych odwiedza Cancun, wyspy Cozumel czy Isla Mujeres. Ale dla tych, którzy szukają czegoś wyjątkowego i są gotowi pojechać nieco dalej, mniej utartym szlakiem, czeka wspaniała Isla Holbox.

Jest to rajski zakątek na północy Jukatanu, bez samochodów, w dużym stopniu wciąż dziki i nienastawiony na turystykę masową. Na wyspie Holbox znajdziecie chwilę wytchnienia od szalonego Meksyku spod znaku tequili i salsy.

Wyspa posiada tylko pas startowy dla kilkuosobowych samolotów, a większość turystów dociera na miejsce promem lub motorówką. Na miejscu transport oferują tylko samochodziki golfowe lub rowery. Nie ma tam dużych hoteli, są za to kilometry pięknych, niemal pustych plaż oraz duże populacje flamingów, pelikanów oraz rekina wielorybiego.

Kilka agencji turystycznych organizuje wycieczki do pobliskich Cenotes oraz wypady dla nurków. Jednak największą atrakcją wyspy są długie, piaszczyste plaże, przyroda oraz brak głośnych „imprezowni”, niestety tak popularnych na wschodnim wybrzeżu półwyspu.

Turkusowa Laguna Bacalar

Laguna siedmiu kolorów to tak naprawdę duże jezioro zasilane systemem podziemnych rzek. Jest to zbiornik słodkowodny, jego dno ma zróżnicowaną głębokość i jest częściowo pokryte wapieniem, czemu Bacalar zawdzięcza swoje wspaniałe kolory. Lagunę możemy poznać, podczas chilloutu w jednym z nadbrzeżnych hoteli lub restauracji albo wybierając się na rejs. Na miejscu jest wiele firm wypożyczających kajaki i organizujących wycieczki motorówką lub katamaranem. Polecamy ten ostatni sposób zwiedzania, ponieważ płynąc pod żaglami, odpoczniemy w ciszy, najbliżej natury, dzięki czemu możemy zobaczyć dużą część jeziora w ciągu jednego lub dwóch dni.

Kolory wody zapierają dech w piersiach, a okolice Bacalar nie są bardzo oblegane przez turystów. Dzięki temu możemy spokojnie zrelaksować się nad wodą, na przykład w hamaku Majów, z dala od tłumów, które znajdziemy niemal w każdym innym miejscu popularnego półwyspu Jukatan.

Magiczne San Cristobal de las Casas

Meksyk to nie tylko wspaniała przyroda, a także - a może przede wszystkim - niesamowita kultura. Klimatu lokalnych miejscowości w górach Chiapas nie da się dobrze opisać słowami. Jadąc do, mimo wszystko coraz bardziej popularnego, San Cristobal de Las Casas, na pewno nikt nie spodziewa się tak głęboko zanurzyć w historii i kulturze rdzennej ludności. Poza tym, że samo miasteczko jest idealnym punktem wypadowym do zwiedzania całego stanu, jest ono również otoczone niesamowitymi miejscowościami, które jakby żyją wciąż swoim własnym rytmem.

San Juan Chamula to chyba najbardziej zadziwiający przykład. Do tej miejscowości nie dojedziesz po zmroku. Przyjezdni nie mają tam wstępu nocą.

Centralny punkt miasteczka to kościół gromadzący wyznawców chrześcijaństwa połączonego z lokalnym kultem pogańskim według idei synkretyzmu. W kościele tym nie zrobisz zdjęć i jest to pilnowane bardzo  rygorystycznie. Wierni przychodzą, zbierają się w grupach i składają ofiary z kurczaków, połączone z niezwykłym zwyczajem picia alkoholu bądź coca coli. Coca cola to święty napój ludów z gór centralnego Meksyku, ponieważ według lokalnych wierzeń ułatwia... komunikację z Bogiem.

Takie rzeczy zobaczycie tylko w Chiapas!

 

Materiał partnera

l

Polecamy również

Skomentuj