Reklama
Reklama

Wiosenny urlop na narty? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Wiosenny urlop na narty? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Coraz więcej osób planujących zimowy wyjazd dostrzega nie tylko korzyści związane z wypoczynkiem poza domem, ale również realne zagrożenia. Jakie ubezpieczenie powinny kupić, aby zapewnić sobie kompleksową ochronę ze strony towarzystwa?

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Pollster wynika, że tylko 5% ankietowanych osób spędza zimowy urlop beztrosko. W ubiegłym roku najwięcej, bo aż 40% osób planujących pobyt poza domem obawiało się problemów zdrowotnych oraz kontuzji (36%). Natomiast 16% badanych odczuwało strach przed wypadkiem środka lokomocji*. Jakie ubezpieczenie zapewni im spokojny i bezpieczny wypoczynek?

Jaka polisa dla podróżujących własnym autem?

obowiązkowej polisie OC nie może zapomnieć żaden kierowca poruszający się samochodem po polskich drogach. Ten sam dokument będzie mu potrzebny podczas pobytu na terenie większości państw należących do Unii Europejskiej oraz kilku spoza struktury.

W niektórych krajach europejskich należy posiadać tzw. Zieloną Kartę, np. w Czarnogórze, Białorusi, Rosji, Bośni i Hercegowinie oraz Ukrainie (szczegółowa lista krajów, w których jeździmy z polskim ubezpieczeniem OC oraz w których obowiązuje Zielona Karta znajduje się na stronie PBUK). Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje Zieloną Kartę bezpłatnie do ubezpieczenia OC. Warto więc już na etapie zakupu polisy OC zapytać wybrane towarzystwo o taką możliwość.

Ubezpieczenie OC i Zielona Karta gwarantuje jednak wyłącznie naprawę szkód wyrządzonych osobom trzecim. Jeżeli chcemy zadbać o ochronę własnego pojazdu, powinniśmy zaopatrzyć się w dobrowolne ubezpieczenie autocasco (AC). Zapewnia ono naprawę auta na koszt ubezpieczyciela w przypadku uszkodzenia spowodowanego działaniem żywiołów (np. podczas porywistego wiatru i śnieżycy, osunięcia się ziemi czy lawiny śnieżnej), kolizji z własnej winy lub szkód wyrządzonych przez osoby trzecie (więcej informacji na temat ubezpieczenia AC znajduje się na stronie najtaniejuagenta.pl).

Co bardzo istotne, polisa autocasco zapewnia odszkodowanie po kradzieży auta, a podczas pobytu poza domem wzrasta takie ryzyko. Samochód może paść łupem złodziei nie tylko z hotelowego parkingu czy podczas postoju, ale również z przydomowego garażu.

Jeżeli planujemy podróż własnym samochodem, równie przydatnym ubezpieczeniem może okazać się assistance (ASS). Odpowiednio dobrana polisa zapewni m.in. bezpłatną naprawę pojazdu na miejscu, holowanie, samochód zastępczy czy nawet zakwaterowanie w hotelu, opiekę medyczną i opiekę nad dziećmi.

Wszystkie z w/w ubezpieczeń można kupić w pakiecie, korzystając z internetowej porównywarki (np. odwiedzając kalkulator ubezpieczeń OC najtaniejuagenta.pl). Zawiera ona propozycje ubezpieczenia kilkunastu towarzystw. Dzięki porównaniu ofert zaoszczędzimy nie tylko czas, ale również pieniądze – polisa będzie znacznie tańsza niż kilka produktów kupionych oddzielnie.

Jaka polisa dla wypoczywających aktywnie?

Wg Instytutu Pollster, najczęściej planowane aktywności zimowe to: jazda na łyżwach (30%), jazda na sankach (29%) i jazda na nartach (25%). Niestety, każda z nich zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji.

Na taką okoliczność towarzystwa ubezpieczeniowe proponują zakup ubezpieczenia turystycznego, a w nim pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa. Polisa powinna być również rozszerzona o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. To ostatnie przyda się przede wszystkim tym, którzy podczas uprawiania sportów zimowych mogą narazić na szkody inne osoby. Gdyby do tego doszło, ubezpieczyciel pokryje koszty ich leczenia oraz straty materialne związane z wypadkiem.

Osobom aktywnie spędzającym czas podczas zimowego urlopu przyda się z pewnością ubezpieczenie sprzętu sportowego od zniszczenia, zgubienia lub kradzieży. Do pakietu warto również dodać ubezpieczenie bagażu.*Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w 2017 r.

l
Reklama

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama