Reklama
Reklama

USA – poznaj wyjątkowe parki narodowe

USA – poznaj wyjątkowe parki narodowe

Parki narodowe w USA niewątpliwie stanowią jedną z głównych atrakcji turystycznych. Znajdziemy tam cuda natury, jak lodowce, jeziora, góry i prerie oraz dziko żyjące zwierzęta, między innymi niedźwiedzie i bizony.

Przyroda w Stanach Zjednoczonych jest niezwykle zróżnicowana i bogata. Możemy podziwiać czerwone ściany kanionu Bryce, oryginalne formacje skalne, kaniony i kratery w Arizonie i Utah, rzekę Kolorado w Wielkim Kanionie, pustynię w Newadzie i gigantycznych rozmiarów sekwoje w Kalifornii. Jedyne czego nam potrzeba to czas. Nie da się oczywiście zobaczyć wszystkich parków narodowych USA podczas jednej wycieczki, ale może nasz artykuł pomoże Wam podjąć decyzję, który z parków wybrać.      

Zaczynamy od punktu obowiązkowego – Park Narodowy Yellowstone

To najstarszy, a zdaniem wielu także najpiękniejszy, park narodowy. Został utworzony w 1872 roku, jako pierwsze tego typu przedsięwzięcie na świecie. Zajmuje blisko 9 000 kmw Górach Skalistych w stanie Wyoming, a większość terenu położona jest na wysokości ok. 2500 m n.p.m. Jest to jedno z ulubionych miejsc Amerykanów, w których spędzają rodzinne wakacje. Panuje tu klimat wilgotny, kontynentalny z długą i srogą zimą oraz krótkim latem. Nawet w lipcu musimy być przygotowani na chłodne noce, a bywa, że także opady śniegu.

Turystów przyciągają wybuchające co chwilę gejzery, bajecznie kolorowe gorące źródła, malownicze wodospady spadające z olbrzymią siłą do majestatycznego kanionu. Chyba nie ma drugiego parku, w którym możliwe są tak bliskie spotkania z dziką zwierzyną. Bizony przechadzają się dostojnie całymi stadami, nic sobie nie robiąc z przejeżdżających tuż obok aut i błysku fleszy. Niedźwiedzie leniwie poszukują pokarmu lub wylegują się w słońcu na okolicznych skałach. Niewątpliwie Park Yellowstone jest jednym z tych niezwykłych miejsc na świecie, które warto w życiu zobaczyć.

Drugi turystyczny klasyk – Park Narodowy Yosemite

Ten niezwykłej urody park znajduje się w Kalifornii i zajmuje około 3000 km2 w górach Sierra Nevada. Dolina Yosemite otoczona jest z trzech stron przez majestatyczne i skaliste szczyty Half Dome, El Capitan i El Sentinel, uwielbiane przez wspinaczy. Park ten szczyci się największym polodowcowym kanionem na świecie i pięknym wodospadem Yosemite o łącznej wysokości 739 metrów. Niezależnie od pory roku przywita nas tu iście bajkowa sceneria, możemy spędzić tu długie godziny, spacerując wzdłuż szemrzących strumyków górskich i patrząc na huczące kaskady wodospadów. Na skalistych stokach gór rosną sławne na cały świat gigantyczne sekwoje mamucie. Są to największe pod względem objętości i masy drzewa świata, największe organizmy żyjące na Ziemi. Najstarsza sekwoja rosnąca w parku – Grizzly Giant – ma już ponad 2700 lat, mierzy 63,7 m wysokości, a średnica pnia u podstawy wynosi 8,84 m. Dla porównania nasz Dąb Bartek liczy sobie około 1300 lat, ma 28,5 m wysokości, a obwód pnia u podstawy wynosi 13,4 m.

Park Narodowy Wielkiego Kanionu Rzeki Kolorado

Wielki Kanion Kolorado ma około 460 km długości i od 200 m do 29 km szerokości, obejmuje powierzchnię 4900 km2, co czyni go największym wąwozem świata. Ponadto osiąga głębokość do 1600 m, to tyle, co prawie siedem warszawskich Pałaców Kultury i Nauki. Nie jest jednak najgłębszym kanionem na świecie, Kanion Colca w Peru jest prawie dwukrotnie głębszy! Wielki Kanion znajduje się na płaskowyżu Kaibab, w środku północnej Arizony.

Przekrój kanionu pokazuje jego geologiczną historię, na stromych ścianach doskonale widać profil stratygraficzny, czyli rozcięte przez rzekę skalne warstwy. Dwadzieścia widocznych warstw geologicznych w piękny sposób ilustruje dla nas historię Ziemi. I uświadamia nam, jak mali jesteśmy w skali wszechświata, ile wydarzyło się na Ziemi przed naszym przybyciem.

Niby każdy z nas widział Wielki Kanion choć raz na zdjęciach czy w telewizji, ale zobaczenie go na własne oczy jest niezapomnianym przeżyciem, które zdecydowanie warto sobie zafundować. Żadne zdjęcia ani filmy nie są w stanie oddać jego ogromu i majestatu. Będąc w okolicy warto zarwać noc, by dojść do jednego z punktów widokowych tuż przed wschodem słońca. Gdy pierwsze promienie słońca zaczynają rozświetlać skalne ściany, można poczuć jego ogrom. Jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem, nic straconego. Zdaniem niektórych turystów Kanion najpiękniej wygląda podczas ostatniej godziny przed zachodem słońca, gdy na skałach malowniczo kładą się cienie. Tuż po zachodzie z kolei chmury wiszące nad horyzontem nabierają fantastycznych kolorów, tworząc niezapomniany spektakl, grę świateł i cieni.

Wyjątkowe miejsce – Park Narodowy Mesa Verde

Wyjątkowość Parku Mesa Verde polega na tym, że nie jest on wytworem natury, lecz człowieka. Twórcami parku są Indianie Anasazi, którzy w miejscach niedostępnych, w szczelinach kanionu budowali swoje domy. I to domy nie byle jakie, a piętrowe konstrukcie z brył piaskowca scalonych mułem. Typowy budynek obejmował pomieszczenie sypialne oraz pomieszczenia gospodarcze, w których gromadzono zapasy żywności i składowano sprzęt. W każdej osadzie, na którą składało się średnio kilkadziesiąt domów, były również okrągłe budowle służące do obrządków religijnych, gdzie mieszkańcy gromadzili się, by wspólnie odprawiać modły.   

Do dziś właściwie nie wiadomo, czemu Indianie opuścili swoje domostwa i dokąd się przenieśli. Poza tymi porzuconymi budowlami nie ma żadnych zapisków o ich kulturze i historii, możemy jedynie snuć domysły na temat tego, czym się zajmowali i jak żyli przez blisko 700 lat w tak niedostępnym miejscu. Park Mesa Verde zajmuje powierzchnię 211 km2 na płaskowyżu o tej samej nazwie w południowo-zachodniej części stanu Kolorado. Zwiedzanie parku nie należy do zadań łatwych. Dotarcie do zabudowań mieszkalnych pozostawionych przez Indian Anasazi wymaga od nas niezłej kondycji, wspinania się po drabinach i czołgania się w wąskich, skalnych tunelach. Właśnie dlatego najciekawsze osiedla można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem, ale uwierzcie nam – naprawdę warto się ciut poświęcić dla takich doznań, jakie nas tam czekają.

Park Narodowy Drzew Jozuego

W odległości około 250 km od Los Angeles, na obszarze dwóch pustyń: pustyni Mojave i pustyni Kolorado, będącej częścią pustyni Sonora rozpościera się piękny park. Każdego roku odwiedza go ponad milion turystów, którzy chcą podziwiać przede wszystkim drzewa Jozuego, od których park wziął nazwę, czyli wielkie juki. Znajdują się tutaj również malownicze oazy palmowe i ogrody kwitnących kaktusów. Teren parku, jak żadne inne miejsce, pozwala nam zaobserwować, jak różne formy mogą przybierać pustynie. To tu możemy zauważyć, jak chłodniejsza i wilgotniejsza pustynia Mojave ze swą bujną roślinnością przechodzi w suchą i wymarłą pustynię Sonora.

Wciąż mało popularny, a niezwykle ciekawy Park Narodowy Everglades

Park Everglades znajduje się na Florydzie, niemalże na przedmieściach Miami i zajmuje powierzchnię 6100 km2. Często mówi się, że jest to morze traw pokrywające bagna, zamieszkałe przez aligatory i jadowite węże. Przede wszystkim jednak to dom różnorakiej dzikiej zwierzyny i wielu gatunków ptaków. To także tereny lęgowe licznych gatunków zagrożonych wymarciem.

Bagna Everglades są płytką, ale szeroką rzeką, wpadającą do jeziora Okeechobee. Przybrzeżne zarośla dają schronienie egzotycznej zwierzynie, którą można z łatwością podglądać i fotografować. Warto wypożyczyć canoe, by w samotności podziwiać mniej oblegane zakątki Parku. Najwięcej emocji przysparza turystom spotkanie z żyjącymi tu w dużej liczbie aligatorami, ale można także natknąć się na grzechotniki, rzeczne wydry, oposy i pancerniki. Ponadto Park Everglades jest miejscem zimowania ptaków z centralnej i północnej części kontynentu. Mówi się, że jest to ostatni nietknięty ludzką ręką zakątek Florydy.

Więcej informacji na temat atrakcji i wycieczek do parków narodowych USA można znaleźć pod adresem: https://r.pl/stany-zjednoczone

l
Reklama

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama