Reklama
Reklama

Jedzenie owoców zwiększa uczucie głodu?

Jedzenie owoców zwiększa uczucie głodu? fot. Thinkstock

Marysia Widawska

12grudnia2014

Naukowcy postanowili to sprawdzić.

Naukowcy z Keck School of Medicine University of Southern California dali 24 badanym napoje słodzone fruktozą lub glukozą. Następnie pokazali uczestnikom zdjęcia wysokokalorycznych produktów, typu ciasto czekoladowe i monitorowali obszary mózgu odpowiedzialne za odczuwanie głodu. Naukowcy przebadali także krew uczestników badania i pytali ich o uczucie głodu.

Mimo że oba napoje miały tyle samo kalorii, osoby pijące napój z glukozą miały wyższe stężenie insuliny i cukru we krwi niż osoby, które piły napój z fruktozą. Z kolei pijący fruktozę silniej reagowali na zdjęcia jedzenia, co sugeruje, że fruktoza zwiększa apetyt.

"Kiedy spożywamy glukozę, liczba hormonów produkowanych w organizmie pomaga nam czuć się pełnymi. Czysta fruktoza nie produkuje hormonów, które są odpowiedzialne za tłumienie głodu" - tłumaczy autorka badania doktor Kathleen Page z Keck School of Medicine of the University of Southern California.

To wcale nie znaczy, że nie należy jeść owoców. Nie ma jeszcze badań, które porównują działanie fruktozy w napojach i tej w owocach. Warto jednak spojrzeć do składu napoju, który chcesz kupić i sprawdzić, czym jest słodzony. Jeśli znajdziesz fruktozę, lepiej sobie odpuść. Chyba, że nie jesteś na diecie :).

 

l
Reklama

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze