Reklama
Reklama

Dieta Montignaca

Dieta Montignaca fot. Thinkstock

Bezpieczna dieta dla wszystkich, która w ciągu tygodnia pozwala zrzucić 1-2 kilogramy.

O co w tym chodzi?

W tej diecie za główną przyczynę tycia uważa się węglowodany. Część z nich sprawia, że cukier zbyt szybko trafia do krwi powodując nadwyżkę energii przez którą mnożą się komórki tłuszczowe. Ponieważ cukier, owszem, daje strzał energetyczny, ale na bardzo krótko, szybko stajemy się głodne i znowu jemy. Dlatego należy wyeliminować z diety produkty o wysokim indeksie glikemicznym (IG). Ten indeks określa jak bardzo wzrośnie nam poziom cukru po spożyciu 50 g jakiegoś produktu.

Dieta Montignaca wyrzuca z menu wszystkie produkty, które w indeksie glikemicznym mają wynik wyższy niż 50, a więc: kukurydzę, białą mąkę, ziemniaki, biały ryż, cukierki, ciasta, słodzone dżemy, miód, banany, suszone owoce, piwo. Ważne jest, żeby pamiętać, że IG może się zmieniać w wyniku przyrządzania, np. ziemniaki pieczone mają 95, a gotowane 70.

Co można jeść?

Soję, soczewicę, fasolkę, brązowy ryż, groch, makaron razowy al dente, odtłuszczony nabiał, ryby, chude mięso, zielone warzywa, grejpfruty, brzoskwinie.

Pełna dieta powinna trwać 2 - 3 miesiące. Ważne jest, żeby nie łączyć ze sobą węglowodanów i tłuszczów w trakcie jednego posiłku. Zamiast tego, jedz posiłki białkowo-tłuszczowe i białkowo-węglowodanowe. Białko jest bardzo ważnym składnikiem diety, dlatego zaleca się, żeby jeść 1.5 g białka na każdy kilogram ciała. Odstępy między posiłkami nie mogą być krótsze niż 3 godziny. Nie należy też pić zbyt mocnej kawy, która wzmaga poczucie głodu. Zalecana jest woda niegazowana między posiłkami (ok. 2 l).

Podsumowując

Dieta Montignaca to nie jest dieta w tradycyjnym znaczeniu. Ponieważ składa się z dwóch faz (zrzucania wagi i stabilizacji wagi) jest zrównoważona i nie grozi wystąpieniem efektu jo-jo. Nie stawia też ograniczeń w kwestii ilości pokarmów. Pomaga zrzucić wagę, uczy rozsądnie jeść i jest zdrowa: zapobiega cukrzycy typu 2 i chorobom sercowo-naczyniowym.

 

 

 

l
Reklama

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama