Reklama
Reklama

Chcesz schudnąć? Idź do sauny!

Chcesz schudnąć? Idź do sauny! fot. Thinkstock

Anna Kowalska

02grudnia2014

Gdy za oknem zimno, myśl o cieplutkiej saunie jest bardzo kusząca, musisz przyznać! Ile kalorii można tam zrzucić?

Nawet 400! W pół godziny!

Ale nie tylko dlatego sauna jest taka kręcąca...

Najczęściej spotykanym rodzajem sauny jest...

... tzw. sauna sucha (albo "fińska", "szwedzka"). W jej wnętrzu panuje temperatura od 100 do 110C!. Wilgotność wynosi od 5% do 20% - w zatem "kąpiel" odbywa się tam w suchym powietrzu (dla porównania w naszych mieszkaniach wilgotność wynosi 30% – 55%) . Specjalny piec znajdujący się w takiej saunie ma kamienie, które można polewać wodą (albo różnymi pachnącymi olejkami), zwiększając temperaturę i wilgotność, i naprawdę porządnie się wypocić!

Sauna sucha świetnie wpływa na skórę (otwiera pory, pozwalając "uciec" toksynom), relaksuje i jest bezpieczna dla osób mających problemy z naczynkami krwionośnymi.

20, 30 minut w takiej saunie to pozbycie się nawet 400 kalorii!

Kiedy nie powinnaś korzystać z sauny?

Gdy masz żylaki albo chore serce - wysokie temperatury są niebezpieczne dla osób z niewydolnością krążenia. Naczynia krwionośne rozszerzają się, co przy jednocześnie niskim ciśnieniu prowadzi do niedostatecznego dotlenienia serca, a to może się objawić omdleniem, udarem, a nawet zatrzymaniem krążenia.

Gdy jesteś przeziębiona - niektórzy radzą, by tak właśnie leczyć chorobę, ale raczej zostań w domu, pod kołdrą. Szczególnie jeśli masz podwyższoną temperaturę. Sauna może niepotrzebnie obciążyć organizm, który nie będzie miał sił do walki z chorobą.

Gdy masz miesiączkę - ze względu na osłabienie organizmu i twoją podatność na zakażenia.

Gdy jesteś w ciąży - z sauny nie powinny przede wszystkim korzystać kobiety będące w pierwszym trymestrze ciąży, żeby dodatkowo nie przeciążać organizmu. A w kolejnych miesiącach? Najlepiej skonsultować się ze swoim ginekologiem.

 

l
Reklama

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama