Reklama
Reklama

Jajka na wegetariańskiej diecie?

Jajka na wegetariańskiej diecie? fot. istock.com

Jeść czy nie jeść?

Niemal w każdej diecie znajdziemy kwestie, które nie są do końca jasne i wzbudzają tym samym całą masę wątpliwości.

Najlepszym tego przykładem jest to, czy na diecie wegetariańskiej powinnyśmy spożywać jajka? Przecież wegetarianie nie jedzą przecież tylko mięsa... Z drugiej strony natomiast decydują się na taką dietę głównie z powodów ideologicznych, chcąc zapobiec cierpieniu zwierząt, a niestety jajka w przeważającej części pochodzą z chowu klatkowego. 

Czy wegetarianie mogą więc jeść jajka?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, chcąc jednak znaleźć na nie odpowiedź, należy przyjrzeć się odłamom wegetarianizmu, który wyróżnia kilka rodzajów diet. Wegetarianizm dzielimy na:

  • weganizm – ta dieta zupełnie wyklucza spożywanie jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego. Odpada nie tylko mięso, ale także miód, mleko i właśnie jajka.
  • laktowegetarianizm – wyklucza z diety mięso oraz jaja, ale pozwala na spożywanie nabiału,
  • laktoowowegetarianizm – to najpopularniejsza forma wegetarianizmu, dopuszcza spożywanie jajek i nabiału, całkowicie eliminując z diety mięso,
  • semiwegetarianizm – tylko ogranicza spożycie mięsa, dopuszczając w diecie drób i ryby, a także produkty pochodzenia zwierzęcego jak jajka, miód, mleko,
  • pescowegetarianizm – pozwala na spożywanie ryb i owoców morza.

Oznacza to więc, że spożywanie jajek zależy od rodzaju diety wegetariańskiej. Uogólniając jednak, można powiedzieć, że jajka są dozwolone na diecie wegetariańskiej, a zakazane na diecie wegańskiej. Taki punkt widzenia przedstawia też PETA, organizacja walcząca o prawa zwierząt.

W rzeczywistości jednak decyzja o spożywaniu jajek powinna być zgodna z naszymi przekonaniami. Jeśli zdecydowałaś się przejść na wegetarianizm ze względu na troskę o los zwierząt, nie powinnaś decydować się na spożycie sklepowych jajek – zdecydowana większość z nich pochodzi z chowu klatkowego, co wiąże się z bestialskimi warunkami i wielkim cierpieniem zwierząt. Najlepiej w takiej sytuacji kupować jajka na wsi, kiedy mamy pewność, że kury żyją w dobrych warunkach. Lub – jeśli nie mamy takiej możliwości – wyeliminować je z diety. Tak naprawdę wszystko zależy od twojej woli i przekonań.

l
Reklama

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama