Reklama
Reklama

Budzisz się w nocy i od razu spoglądasz na zegarek? Błąd!

Budzisz się w nocy i od razu spoglądasz na zegarek? Błąd! fot. istock.com
TAGI: sen zdrowie

Paula Konieczny

27marca2019

Wyjaśniają naukowcy.

Problemy ze snem mogą przybierać różne formy. Część osób ma problem z zaśnięciem w ogóle, a część odpływa w sekundzie, budząc się często w środku nocy.

Jesteś w tej drugie grupie? Budzisz się w nocy i przewracasz z boku na bok, próbując zasnąć ponownie? Zapewne pierwszą czynnością, jaką robisz to sięgnięcie po telefon i sprawdzenie godziny. Robi tak większość z nas! Jak przekonują naukowcy specjalizujący się w zaburzeniach snu to wielki błąd, który utrudnia nam ponowne zaśnięcie.

DLACZEGO?

Spoglądając na zegarek, automatycznie dokonujemy działania matematycznego –  liczymy ile godzin pozostało nam do zadzwonienia budzika. Jak się okazuje, ta łatwa czynność wystarczy by całkowicie wyrwać nasz mózg ze stanu spoczynku i skutecznie utrudnić nam ponowne zaśnięcie. “Podczas snu nasz mózg przechodzi przez różne etapy świadomości. Tuż przed zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu nasz mózg znajduje się w stanie spoczynku. Natomiast, kiedy dokonujemy obliczenia, zmuszamy go wtedy do aktywności, stawiając go tym samym w stan gotowości” – wyjaśniają eksperci.

JAK ZATEM POWSTRZYMAĆ SIĘ OD SPRAWDZENIA GODZINY?

Jest na to prosty sposób... Wystarczy odłożyć telefon trochę dalej, tak byśmy nie mogli po niego sięgnąć, leżąc w łóżku. Przyznaj - nie będzie Ci się chciało wstawać z łóżka tylko po to, by sprawdzić godzinę! Zamiast tego przekręcisz się na drugi bok i w krótkim czasie ponownie zapadniesz w objęcia Morfeusza.

 

Zobacz jak skomponować idealną bazę - czyli to co każda dziewczyna powinna mieć w swojej szafie.

l
Reklama

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama