Reklama
Reklama

Ziemniaki nowym SuperFood?

Ziemniaki nowym SuperFood? fot. istock.com

Jesteś na diecie i unikasz ziemniaków? Uważasz, że nie posiadają żadnych wartości odżywczych i powodują tycie?

Błąd! Ziemniaki mają szansę stać się nowym superfood!

Na pewno nie raz zaczynałaś dietę właśnie od wyeliminowania ziemniaków, zastępując je popularnymi ostatnio batatami. Jak się okazuje zupełnie niepotrzebnie! Ziemniaki, wbrew panującym przekonaniom, są niskokaloryczne i lekkostrawne.

Jak przekonuje The Food Network zarówno białe ziemniaki, jak i bataty są bogate w witaminy i minerały, ale to ziemniaki są doskonałym źródłem: witamin C, B6, niacyny, kwasu foliowego, potasu, manganu, magnezu i fosforu. Zawierają również spore ilości błonnika, który usprawnia pracę jelit, a także daje nam poczucie sytości. 

Biorąc pod uwagę ich wszechstronność, białe ziemniaki mają wszelkie zalety, aby stać się nowym SuperFood - podkreślają dietetycy. 

Pomyśl o tym, ile przepisów możesz znaleźć na popularne słodkie ziemniaki - frytki, puree, zupy krem, a nawet ser! Lista jest nieskończona. Tylko, że bataty są dużo droższe od tych zwykłych ziemniaków. Dlatego z powodzeniem i bez wyrzutów sumienia w każdym z przepisów możesz te słodkie, zastąpić zwykłymi ziemniakami - tańszymi, łatwiej dostępnymi i o podobnych wartościach odżywczych.

Przygotowując ziemniaki, pamiętaj jednak, że najwięcej witamin znajduje się tuż pod skórką. Dlatego warto zjadać je ze skórką lub jak najcieniej obierać. Mit dotyczący kaloryczności ziemniaków najczęściej bierze się stąd, że łączymy je z ciężkimi, tłustymi sosami. Jeśli chcesz czerpać tylko i wyłącznie ich zdrowotne właściwości zrezygnuj z dodatków. Postaw natomiast na przyprawy, które nie tylko nadają smak, ale też korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego oraz przyspieszają metabolizm.

Mimo tych wszystkich zalet, dietetycy zalecają umiarkowanie i rozsądek. To co działa korzystnie na jedną osobę, szkodzi drugiej. Dlatego najważniejsze jest obserwowanie organizmu i dobieranie takich składników, dzięki którym ty funkcjonujesz najlepiej.

Zapamiętaj! Nie podążaj za modą i wybieraj to, co najlepsze dla ciebie. A jeśli tęskniłaś za pieczonymi ziemniakami (my tak!) to jedz na zdrowie!

 

Sprawdź swój tygodniowy horoskop!

l
Reklama

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama