Reklama
Reklama

Ubezpieczenie od poważnych zachorowań – jak uzyskać odszkodowanie w razie choroby?

Ubezpieczenie od poważnych zachorowań – jak uzyskać odszkodowanie w razie choroby?
TAGI:

Wielu z nas zapada niekiedy na choroby, które w niektórych przypadkach bywają naprawdę poważne. Kiedy dowiadujemy się, że cierpimy na taką dolegliwość, w naszej głowie pojawiają się rozmaite myśli, najczęściej negatywne. W jaki sposób odnaleźć się w nowej sytuacji?

Na jakie choroby najczęściej zapadają Polacy? 

Polacy zapadają zwykle na te same choroby, co przedstawiciele innych nacji. Głównie są to dolegliwości o charakterze cywilizacyjnym, związane z nieustannie przyspieszającym tempem życia. Najlepszym tego przykładem jest stres, który towarzyszy nam w pracy. Zresztą wcale nietrudno się zdenerwować, wystarczy chociażby uliczny korek, kiedy gdzieś się spieszymy. Wszystko to wpływa negatywnie na naszą kondycję i prowadzi do poważnych chorób. Wśród nich należy wyróżnić nadciśnienie tętnicze, miażdżycę oraz choroby serca. Powszechnie występują także choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Coraz częściej diagnozowana jest również astma, która posiada podłoże alergologiczne, oraz cukrzyca. Ta ostatnia wiąże się z niewłaściwą dietą i rozwija się głównie wraz z wiekiem. Często spotykane są także kamienie żółciowe, kamica nerkowa, osteoporoza i nowotwory. Z kolei wśród mężczyzn nierzadkie są dolegliwości związane z prostatą. 

Z czym wiąże się leczenie chorób? 

Leczenie chorób wiąże się z różnego rodzaju niedogodnościami. Otóż wiele z nich wymaga specjalistycznej diagnostyki. Jest to szczególnie uciążliwe dla osób mieszkających w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma dostępu do aparatury przeznaczonej do wykonywania takich badań. Konieczny jest zatem dojazd do dużego miasta, co wiąże się nie tylko z kosztami. Niektóre mniejsze miejscowości nie posiadają dogodnych połączeń z aglomeracjami. Dla osoby chorej przejazd z kilkoma przesiadkami może być niemożliwy do zrealizowania, a nawet i niebezpieczny. W takim przypadku rodzi się konieczność zamówienia taksówki lub poproszenia o pomoc innej osoby, co nie zawsze jest możliwe, a także związane z kosztami. 

Nie bez znaczenia są również kolejki do lekarzy specjalistów. Nie wszystkich jest jednak stać na wizytę w prywatnej placówce, ze względu na jej koszty. W niektórych sytuacjach nie można jednak zwlekać z podjęciem leczenia, albowiem może okazać się to bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Jest to więc niezwykle niekorzystna sytuacja dla osób, które nie dysponują przesadnie zasobnym portfelem, a znalazły się w obliczu konieczności podjęcia specjalistycznego leczenia. 

Leczenie niektórych chorób wiąże się z przeprowadzeniem badań, które nie są zbyt przyjemne dla pacjenta. W tym kontekście można wskazać chociażby gastroskopię. Z kolei bardziej skomplikowana diagnostyka wymaga niekiedy kilkudniowego pobytu w szpitalu, co wiąże się z rozłąką z najbliższymi. 

Wsparcie najbliższych jest niezwykle przydatne w chorobie 

W przypadku każdej choroby niezwykle ważne jest wsparcie najbliższych. Nawet jeżeli przejawia się ono głównie poprzez najprostsze czynności, takie jak chociażby zakup lekarstw bądź zawiezienie na wizytę do lekarza. Bardzo istotne jest także wsparcie o charakterze emocjonalnym. Chory bowiem nierzadko posiada obniżoną samoocenę, a nawet odczuwa stany depresyjne. Jest to szczególnie widoczne w przypadkach nowotworów. Tego typu choroby wciąż kojarzone są z dolegliwościami prowadzącymi do śmierci. Skojarzenia te nie muszą być zgodne z rzeczywistością, albowiem istnieje wiele typów nowotworów. Ponadto jeżeli choroba została odpowiednio wcześnie wykryta, możliwe jest szybkie zastosowanie terapii, co z kolei przekłada się na wysokie prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia. Niemniej jednak każde leczenie pociąga za sobą skutki, które mogą odbić się negatywnie na stanie innych narządów. 

Warto pomyśleć o pieniądzach 

Jak już wcześniej powiedzieliśmy, w leczeniu wielu chorób przydatne są pieniądze. Mogą nam one znacznie ułatwić dostęp do lekarza, albowiem możemy dzięki nim skorzystać z prywatnej wizyty. Jest to szczególnie przydatne, gdy potrzebujemy pilnej konsultacji lub nagłego przeprowadzenia specjalistycznego badania. Niestety, nie zawsze możemy sobie pozwolić na tego typu wizyty, z niezwykle prozaicznej przyczyny jaką jest brak pieniędzy. Najbardziej jest to dotkliwe w przypadku chorób przewlekłych, które wymagają bycia pod stałą opieką lekarza specjalisty. 

Co zrobić jeżeli nie dysponujemy zbyt dużymi środkami na naszym koncie? Najlepszym rozwiązaniem jest w takim wypadku ubezpieczenie, oczywiście jeszcze przed zachorowaniem. Wówczas zyskamy ochronę w razie pojawienia się konieczności poniesienia kosztów związanych z leczeniem. Na polskim rynku dostępnych jest wiele polis, więc wybór nie będzie łatwy. Jedną z nich możemy znaleźć w ofercie Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa. Polisa o nazwie MyHealth zapewnia wsparcie finansowe w przypadku zdiagnozowania nowotworu złośliwego, udaru mózgu lub zawału serca. Każda z dostępnych polis jest produktem „szytym na miarę”, dopasowanym do naszych potrzeb. Decydując się na zakup możemy bowiem wybrać opcje dodatkowe. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, pamiętajmy, aby koniecznie sprawdzić dwie rzeczy. Mianowicie, istotny jest zakres ubezpieczenia, czyli to w jakich sytuacjach przysługuje nam wypłata odszkodowania. Innymi słowy, chodzi tutaj o to jakie choroby zostały wymienione w katalogu zdarzeń uprawniających do otrzymania świadczenia. Dużym zainteresowaniem cieszy się ubezpieczenie od zawału, udaru lub raka (https://tueuropa.pl/ubezpieczenia-zycia-i-zdrowia/ubezpieczenie-twojego-zdrowia-myhealth.htm). Drugą kwestią jest suma ubezpieczenia. To właśnie do jej wysokości będzie odpowiadał nasz ubezpieczyciel, a mówiąc jeszcze prościej, wypłaci odszkodowanie w kwocie nie wyższej aniżeli wskazana w umowie, którą zawarliśmy. Co ważne, obydwa te czynniki mają wpływ na cenę polisy.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Odszkodowanie zostanie wypłacone, jeżeli zostanie u nas zdiagnozowana choroba, o która została określona w umowie. Musimy więc poddać się badaniu lekarskiemu, które ją wykryje. Następnie zaświadczenie lekarza specjalisty o wystąpieniu poważnej choroby wraz z opisem badania, które umożliwiło jej wykrycie i pisemną zgodą na pozyskanie dokumentacji medycznej od placówek przez ubezpieczyciela, składamy w biurze firmy, w której posiadamy polisę. Z punktu widzenia każdego pacjenta istotne jest to, że odszkodowanie jest świadczeniem o charakterze jednorazowym. Dzięki temu możemy uzyskane w ten sposób pieniądze wykorzystać od razu na zakup niezbędnych leków, przeprowadzenie dalszych badań diagnostycznych bądź też na korzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych. 

Z roku na rok polski rynek ubezpieczeń rośnie w siłę. Dotyczy to także polis zdrowotnych. Z całą pewnością jest to trend pozytywny, albowiem oznacza, że jesteśmy coraz bardziej świadomi różnego rodzaju zagrożeń. Z kolei ubezpieczyciele, widząc rosnące zainteresowanie ze strony potencjalnych klientów, wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom. Jeżeli zatem obawiamy się zachorowania na poważną chorobę, warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Uzyskane z tego tytułu odszkodowanie możemy przeznaczyć na dowolny cel, na przykład na dalszą diagnostykę, leczenie czy też rehabilitację.

Reklama

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama