Reklama
Reklama

Co kryje się w pączku?

Co kryje się w pączku? fot. istock.com

Katarzyna Lemanowicz

27lutego2019

Sprawdzamy z czego tak naprawdę składa się typowy pączek z marmoladą

Już jutro tłusty czwartek. Jak to u ciebie jest? Bijesz rekordy, zakładasz się z przyjaciółką, facetem, mamą kto ich więcej zje, czy raczej na spokojnie podchodzisz do tematu i zjadasz maksymalnie dwa?

Pączki są niekwestionowanym fenomenem cukierniczym. No bo w sumie, zastanówmy się: spory kawałek ciasta drożdżowego, z nadzieniem i to wszystko polane lukrem. Teoretycznie nic specjalnego, ale praktyka jest zupełnie inna. Kolejki pod najlepszymi "pączkarniami", przed tłustym czwartkiem osiągają niewyobrażalne długości. Statystyki donoszą, że w ten dzień, średnio statystyczny polak zjada ich 3.

Klasyczny pączek ma w sobie marmoladę. Te bardziej wymyślne, kryją w sobie nadzienie z toffi, advocata, czekolady, nutelli. Chętnie sięgamy też po pączki w wersji bardziej wytrawnej.

Jedzenie pączków na słodko trafiło do Polski dopiero w okolicy XVI wieku. Przygotowując te wypieki do środka wkładano orzechy czy migdały. Podobno, osoba która trafiła na taką niespodziankę mogła cieszyć się szczęściem przez całe życie.

A z czego tak naprawdę składa się pączek?

"Dobry" pączek składa się z odpowiedniej jakości: mąki pszennej, wody, drożdży, mleka, cukru, jajek, oraz cukru waniliowy, sól, masło. Jeden pączek z tradycyjnym, marmoladowym nadzieniem waży około 70 – 80g i ma ok. 300kcal. Składa się z 5,7g białka, 51,6g węglowodanów i aż 12,2g tłuszczy.

Zdrowszą wersję pączka przygotujesz jeśli zamiast mąki pszennej użyjesz na przykład orkiszowej, dodasz mleko roślinne, i zamiast cukru białego wykorzystasz chociażby ten trzcinowy czy ksylitol. 

Kaloryczność pączków zwiększa się, w zależności od nadzienia. Ale… Jutro, w tłusty czwartek nie licz kalorii i jedz je w takich ilościach na jakie tylko masz ochotę. Pamiętaj, zachowanie tradycji i postępowanie zgodnie z jej założeniami jest bardzo ważne w życiu człowieka ;).

Sprawdź tu, co należy zrobić, żeby spalić jednego pączka.

Reklama

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama