Reklama
Reklama

Dlaczego witamina B4 jest tak ważna w ciąży?

Dlaczego witamina B4 jest tak ważna w ciąży? fot. Omar Lopez / Unsplash

Wszystko o cudownych właściwościach tej substancji.

Organizm człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wielu witamin. O ile część z nich bez trudu można pobrać z pożywienia, to niektóre znajdują się w jedzeniu w niewielkiej ilości. Warto o tym pamiętać, komponując codzienny jadłospis. Dotyczy to m.in. witaminy B4, która odgrywa istotną rolę przede wszystkim podczas ciąży.

Witamina B4 (cholina) wspiera pracę ustroju na wielu płaszczyznach. Odpowiada za prawidłowe działanie błon komórkowych – zawiera ją lecytyna, czyli główny ich składnik. Ponadto może być donorem grup metylowych wykorzystywanych w metylacji DNA – procesie, który prowadzi do wyciszenia niektórych genów. Uczestniczy także w transporcie tłuszczów.

Właściwości choliny

Cholina oddziałuje na organizm człowieka wielopłaszczyznowo. Wspomaga przede wszystkim funkcjonowanie układu nerwowego i gospodarkę lipidową, dlatego:

 • ogranicza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera[1],
 • reguluje poziom cholesterolu[2],
 • zapobiega odkładaniu się tłuszczu w tkankach[3],
 • chroni wątrobę przed uszkodzeniem na skutek działania substancji toksycznych[4],
 • zwiększa wchłanianie niektórych witamin, np. A, D, E, K[5].

Na szczególną uwagę zasługuje wpływ na centralny układ nerwowy – badania naukowe wskazują, że witamina B4 może wspomagać leczenie  wielu związanych z nim schorzeń.

Cholina – ważna dla kobiet w ciąży

Witamina B4, chociaż jest potrzebna każdemu, szczególną rolę odgrywa u kobiet spodziewających się dziecka. Utrzymanie jej optymalnego poziomu w organizmie korzystnie wpływa nie tylko na zdrowie przyszłej mamy, ale również na prawidłowy rozwój płodu.

Odpowiednia ilość choliny w organizmie matki:

 • zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzeń DNA płodu,
 • wspomaga rozwój układu nerwowego,
 • ogranicza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej,
 • wspiera rozwój struktur mózgowych płodu[6].

Najnowsze badania naukowe potwierdzają także, że  prawidłowy metabolizm witaminy B4  może mieć wpływ na podziały komórkowe  płodu, a jego genetyczne  zaburzenia mogą zwiększać ryzyko trisomii płodu[7].  Ponadto ogranicza prawdopodobieństwo pojawienia się tzw. stanu przedrzucawkowego.

Jak widać, witamina B4 odgrywa istotną rolę w organizmie przyszłej mamy, tymczasem szacuje się, że nawet 90% pań oczekujących potomstwa  spożywa zbyt małe ilości z dietą  Zgodnie z rekomendacjami amerykańskiego Institute of Medicine oraz polskiego Instytutu Żywności i Żywienia dobowe zapotrzebowanie wynosi w okresie ciąży 450 mg, dlatego – ze względu na niewielką zawartość tej substancji w produktach spożywczych – warto wspomóc się  suplementami z choliną. Preparat powinien być odpowiednio dobrany do potrzeb ciężarnych kobiet.

Gdy masz mało choliny w diecie

Zmniejszona ilość witaminy B4 daje dość wyraźne objawy – nie tylko ze strony układu nerwowego. Symptomy takie jak:

 • stany lękowe,
 • bóle głowy,
 • zaparcia

mogą wskazywać na niewystarczający poziom choliny w organizmie. Zlekceważenie tych sygnałów może być zgubne w skutkach: niedobory mogą prowadzić m.in. do niealkoholowego stłuszczenia wątroby i odkładania się nadmiaru tłuszczu[8].

Wyżej wymienione objawy wiązane ze zmniejszonym poziomem choliny w organizmie musi potwierdzić lekarz. Jeżeli więc zauważasz u siebie podobne symptomy, niezwłocznie skontaktuj się ze specjalistą, który zaleci odpowiedni sposób postępowania.

Warto także pamiętać, że cholina u ciężarnych kobiet może korzystnie wpływać na rozwój układu nerwowego dziecka, jego inteligencję  w późniejszym życiu[9].

Odpowiedni poziom choliny – preparaty konieczne czy zbędne?

Chcesz uzupełnić dietę o cholinę? Preparaty tej cennej witaminy to dobry sposób – warto bowiem mieć świadomość, że codzienna dieta nie jest w stanie w 100% zaspokoić potrzeb ustroju, szczególnie w czasie ciąży. Aby było to możliwe, należałoby każdego dnia zjadać ok. 2 kg szpinaku, 1,5 kg tuńczyka albo 4 jajka. Odpowiednie suplementy pozwolą uregulować stężenie witaminy B4 we krwi – bez narażania się na jakiekolwiek problemy zdrowotne.

 

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30622336

[2] https://neuroexpert.org/wiki/cholina-choline/

[3] http://longevitas.pl/cholina-czym-czego-nam-potrzebna/

[4] https://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/2017_09_DRVs_summary_report.pdf

[5] http://longevitas.pl/cholina-czym-czego-nam-potrzebna/

[6] http://www.prenatale.pl/suplementy-diety-i-witaminy-dla-kobiet-w-ciazy/prenatal-uno

[7] Jaiswal SK, et al. Eur J Clin Nutr. 2016, 1-6

[8] https://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/2017_09_DRVs_summary_report.pdf

[9] Boeke CE et al. Am J Epidemiol. 2013; 177(12):1338-47; Zeisel SH. International Journal of women’s Health. 2013;5

 

Materiał partnera

 

Reklama

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama