Reklama
Reklama

Jakie są zalety picia kawy?

Jakie są zalety picia kawy? fot. istock.com

Katarzyna Lemanowicz

20grudnia2018

Niektóre cię zaskoczą!

Najważniejszym składnikiem kawy jest kofeina, wykazuje działanie pobudzające. Wpływa to na naszą aktywność fizyczną oraz metaboliczną. Z uwagi na swoje właściwości, kofeina wykorzystywana jest w produkcji licznych suplementów diety, których zadaniem jest wspieranie spalania tłuszczu.

Zawartość kofeiny w kawie jest zależna od konkretnego jej gatunku. Najlepsze działanie wykazuje kawa pita o poranku, natomiast unikajmy jej picia bezpośrednio przez snem.

KAWA TO NATURALNY SPALACZ TŁUSZCZU

Wypicie kawy może podnieść produkcję adrenaliny i glukagonu, czyli hormonów, które odpowiedzialne są za przebieg procesu uwalniania glikogenu z wątroby i czerpania niezbędnej energii z tkanki tłuszczowej. Jest to bardzo pożądane działanie, gdy naszym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. 

  • Dzięki kofeinie możemy zaobserwować proces uzyskania kwasów tłuszczowych bezpośrednio z naszej tkanki tłuszczowej. Podczas wysiłku fizycznego, nasze ciało wykorzystuje tkankę tłuszczową jako źródło energii. Kofeina  wykazuje zdolność stymulowania trzustki do uwalniania mniejszych ilości insuliny. Dzieje się to za sprawą paraksantyny, która jest odpowiedzialna za spalanie tkanki tłuszczowej. Paraksantyna jest metabolitem kofeiny. Jeśli zależy Ci na spaleniu tkanki tłuszczowej, zalecamy wypicie kawy na kilka minut przed naszym treningiem.

Kofeina zawarta w kawie posiada właściwości moczopędne. Dzieje się tak za sprawą podniesienia ciśnienia krwi oraz zwiększenia tempa pracy serca. Dzięki temu większa ilość krwi jest filtrowana przez nerki, co przekłada się na działanie moczopędne. Pozytywne właściwości kofeiny nie kończą się wyłącznie na aktywnym procesie spalania tłuszczu. Kofeina jest źródłem antyoksydantów oraz licznych składników odżywczych, które są korzystne dla naszego zdrowia oraz urody.

ALE TEŻ...

  • Kawa to też najpopularniejszy ciepły napój na świecie. Wypijamy jej ponad 2 miliardy filiżanek dziennie.
  • Kawa to panaceum: zwiększa koncentrację, stymuluje mózg, łagodzi migreny i redukuje stres.
  • Kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na raka wątroby, Alzheimera i Parkinsona.
  • Według badań, 3-4 filiżanki dziennie to optymalna ilość kawy dziennie.
  • Kawa przyspiesza akcję serca i podnosi ciśnienie krwi.
  • Czarna kawa wspomaga odchudzanie – przyspiesza przemianę materii i spalanie.
l
Reklama

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama