Reklama
Reklama

Jeśli tak robisz, możesz mieć problem z zajściem w ciążę w przyszłości

Jeśli tak robisz, możesz mieć problem z zajściem w ciążę w przyszłości Jeśli tak robisz, możesz mieć problem z zajściem w ciążę w przyszłości/ Fot. Getty Image

Anna Majcher

11lipca2017

Jaki jest twój iloraz płodności?

Myśl o dziecku jeszcze na dobre nie zakiełkowała w twojej głowie, a już zaczynasz martwić się, czy w ogóle możesz zostać mamą? Nie martw się. Sprawdź, gdzie kryje się wróg i jak możesz wpłynąć na swoją płodność.

Odchudzanie i tycie

Nadwaga lub wręcz odwrotnie – zbyt szczupła sylwetka to groźni wrogowie nie tylko twojego zdrowia, ale również twojej płodności. Idealny indeks masy ciała zwany BMI (poziom tłuszczu w organizmie mierzony w oparciu o wzrost i wagę) wynosi od 20 do 25. Jeśli wskaźnik jest niższy niż 18,5, oznacza niedowagę i wówczas organizm nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości estrogenu – hormonu sterującego owulacją. Sygnałem alarmowym są nieregularne miesiączki lub całkowity ich zanik. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że ponad 6 proc. przypadków bezpłodności spowodowane jest nadmiernym wychudzeniem. Jednak nie tylko wychudzone dziewczyny mają kłopoty z zajściem w ciążę. Jeśli zaliczasz się do grona tych nadmiernie puszystych – tym samym automatycznie jesteś w grupie podwyższonego ryzyka. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia otyłość odpowiada aż za 10 proc. przypadków niepłodności.

Seks z nieznajomym

Jeśli nie zamierzasz w najbliższym czasie zajść w ciążę, nakłoń faceta do zakładania prezerwatywy. Używaj jej również wtedy, gdy masz wątpliwości co do jego wierności. I za nic w świecie nie wierz w zapewnienia, że nigdy nic nie „złapał”. Ponad 50 proc. mężczyzn nie ma pojęcia, że choruje. Prezerwatywa uchroni cię przed infekcją górnych dróg rodnych, która może doprowadzić do zrostów jajowodów i uniemożliwić nasieniu dotarcie do komórki jajowej. I choć czasem można chirurgicznie usunąć te zrosty, skutki zapalenia miednicy mogą być niezwykle poważne dla przyszłego macierzyństwa. Z danych wynika, że powoduje bezpłodność u 20 proc. kobiet. 

Picie alkoholu i palenie papierosów

Alkohol obniża poziom estrogenu, więc kiedy przesadzasz z wieczornymi drinkami, masz zdecydowanie mniejsze szanse na regularne jajeczkowanie. I chociaż eksperci nie są pewni, jaka ilość alkoholu może zrujnować twój cykl, niedawno przeprowadzone badanie daje nam pewne wskazówki: kobiety, które piły do pięciu drinków tygodniowo, miały dwukrotnie większe szanse na zajście w ciążę w przeciągu pół roku, niż kobiety, które piły więcej niż 10 drinków. A oto kolejny niezwykle ważny powód do abstynencji: alkohol niszczy w organizmie witaminę B oraz kwas foliowy – składniki niezbędne, aby urodzić zdrowe dziecko. Drugie w kolejności na czarnej liście zakazanych używek są papierosy. Nawet jedna „fajeczka” tygodniowo wywiera zgubny wpływ na jajniki. Poza tym od lat wiadomo, że kobiety palące papierosy są mniej płodne od swych niepalących koleżanek.

Problemy zdrowotne

Normalnym zjawiskiem jest miesiączka co 24-35 dni. Ale jeśli nie masz okresu dłużej niż trzy miesiące z rzędu i wykluczyłaś ciążę, miesiączki są bardzo bolesne albo pojawiają się w dłuższych odstępach czasu, idź natychmiast do ginekologa. Każde z tych zjawisk może zwiastować kłopoty z płodnościąNajwiększe zagrożenie stanowi endometrioza – choruje na nią 10 proc. kobiet. To schorzenie, w którym komórki z wnętrza macicy rozrastają się na inne obszary. Niesforne komórki zachowują się jak te z macicy: krwawią podczas okresu, ale krew nie znajduje ujścia. Wtedy pojawiają się torbiele i dochodzi do uszkodzenia jajników. Endometrioza ma wiele objawów: silny ból przed miesiączką i w jej trakcie oraz podczas stosunków, a także częste wzdęcia. Dawniej uważano, że chorują tylko kobiety pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Teraz rozpoznaje się ją u dwudziestokilkulatek, a nawet... nastolatek. 

 

via GIPHY

Po czym możesz poznać swoją płodność?

Płodność jest w pewnym stopniu dziedziczna. Jeśli więc mama odpowie twierdząco na któreś z tych pytań, powiedz o tym swemu ginekologowi.

1. „Czy kiedykolwiek poroniłaś?”

Połowa wszystkich poronień jest uwarunkowana genetycznie. Jeśli mama kilka razy nie zdołała utrzymać ciąży, również ty możesz mieć problem z jej donoszeniem. 

2. „Czy ktoś w naszej rodzinie miał chorą tarczycę?”

Jeśli mama ma problemy z tarczycą, być może odziedziczyłaś chorobę
po niej. Problemy z nadczynnością tarczycy mogą utrudniać zajście
w ciążę. Z kolei niedoczynność jest trudna do uchwycenia,
bo objawia się zmęczeniem, osłabieniem, zaparciami. 

3. „Kiedy przechodziłaś menopauzę?”

Jeśli twoja mama wcześnie przestała miesiączkować (np. przed 45. rokiem życia),
z tobą może być podobnie. To oznacza, że być może powinnaś myśleć o dziecku sporo przed trzydziestką. Większość kobiet mniej więcej 10 lat przed menopauzą ma już niewiele żywotnych komórek jajowych.

Jaki jest twój iloraz płodności?

Aborcja. Ten zabieg może czasem prowadzić do powstania blizn w macicy, które potem mogą utrudnić rozwój embrionu. Ryzyko jest mniejsze, im na wcześniejszym etapie ciąży poddałaś się aborcji.

Opryszczka i brodawczak. Te choroby przenoszone drogą płciową na szczęście nie wpływają na płodność.

Awaryjna antykoncepcja. Ilość estrogenu w pigułce „dzień po” nie jest na tyle wysoka, żeby zaszkodzić twej płodności (nawet jeśli brałaś taką pigułkę kilka razy). 

Narkotyki. Kilkuletnie zażywanie narkotyków, takich jak kokaina czy ecstasy, zwiększa ryzyko bezpłodności, a toksyny zawarte w dymie z marihuany pogarszają jakość komórek jajowych.

Pierwsza miesiączka. To, w jakim wieku dostałaś okresu, nie ma nic wspólnego z twoją płodnością.

l
Reklama
1. Dla wielbicielek adrenaliny - "B...
1. Dla wielbicielek adrenaliny - "Baby Driver"    Młody i utalentowany kierowca zarabia na życie udziałem w napadach. Kiedy poznaje dziewczynę swoich marzeń, decyduje się zmienić i zerwać z przestępczym światem. Zmuszony przez szefa mafii do wykonania skoku bez szans na powodzenie, chłopak musi zaryzykować utratą wszystkiego, co kocha najbardziej. Dodatkowy bonus: fenomenalny soundtrack!   Fot. Working Title Films

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama