Reklama
Reklama

10 rzeczy, jakie powinnaś wiedzieć o swojej płodności

10 rzeczy, jakie powinnaś wiedzieć o swojej płodności

Niezależnie od tego, czy starasz się zajść w ciążę czy wręcz przeciwnie unikasz jej – jest 10 rzeczy, które warto wiedzieć o swojej płodności. Oto one!

 

kalendarzyk dni  płodnych

Żródło zdjęcia http://ovufriend.pl/

 

1. Cykl miesiączkowy kobiety. Większość kobiet miesiączkuje przez około 30-40 lat swojego życia, przy czym pierwsza miesiączka pojawia się najczęściej w 12-13 roku życia, a ostatnia - między 45. a 55. W tym okresie (wliczając w to czas przed pierwszą miesiączką) kobiety mogą wielokrotnie zajść w ciążę. Cykl miesiączkowy trwa około 28 dni (w granicach normy mieszczą się również cykle o długości od 21 do 35 dni) i rozpoczyna się z pierwszym dniem krwawienia miesiączkowego. Prawidłowe krwawienie trwa zazwyczaj około 4-6 dni.

2. Regularność cykli miesiączkowych– ważnym aspektem płodności kobiety są regularne cykle miesiączkowe. Cykle są regularne, wówczas gdy mają równą długość za każdym razem. Jeśli cykle są regularne, dużo łatwiej jest wyznaczyć dni płodne i niepłodne u kobiety.

3. Owulacja występuje tylko raz w cyklu miesiączkowym. Dochodzi do niej około 14 dni PRZED kolejną miesiączką, a nie jak sądzi wiele kobiet 14 dni po wystąpieniu krwawienia (jest to prawdziwe tylko dla cykli o długości 28 dni). Ciało zaczyna przygotowywać się do owulacji od zakończenia krwawieniami miesiączkowego. W jajnikach za sprawą hormonu estrogenu zaczynają dojrzewać pęcherzyki Graafa, z czego jeden lub kilka staje się pęcherzykiem dominującym, czyli tym największym. Na kilka dni przed wystąpieniem owulacji pojawia się śluz sprzyjający zapłodnieniu, w którym plemniki mogą przeżyć nawet do 5 dni! Owulacja następuje gdy za sprawą hormonów z jednego z pęcherzyka dominującego uwalniania jest komórka jajowa. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez około 24-35 godzin. Następuje druga faza cyklu – poowulacyjna (zwaną również fazą lutealną). Jeżeli w danym cyklu komórka jajowa nie zostanie zapłodniona - błona śluzowa zaczyna się złuszczać i następuje kolejne krwawienie miesiączkowe - rozpoczyna się nowy cykl.

4. Dni płodne. Są to dni w których kobieta jest zdolna do zajścia w ciążę. Faza najwyższej płodności przypada na 2-3 dni przed owulacją. Plemniki, w sprzyjających dla nich warunkach, czekają wówczas na komórkę jajową, która charakteryzuje się zdecydowanie krótszą żywotnością niż one. Do zapłodnienia dochodzi najczęściej w ciągu 12 godzin po owulacji. Jak obliczyć dni płodne? Najłatwiejsza metoda to odjęcie od długości cyklu miesiączkowego 14 dni. Otrzymamy w ten sposób prawdopodobny dzień wystąpienia owulacji (np. 30 dni – 14 = 16 dzień cyklu). Dni płodne to dni poprzedzające owulację, dzień owulacji i do 24 h po owulacji. Jest to metoda dość prosta, jednak mało wiarygodna dla cykli nieregularnych. Przy nieregularnych cyklach warto dokładniej przyjrzeć się rytmowi swojej płodności i obserwować swoje ciało. Pomocny do tego jest kalendarz owulacji.

5. Dni niepłodne. To dni w których kobieta nie może zajść w ciążę, czyli komórka jajowa nie może być zapłodniona przez plemnik. Przyjmuje się, że dni niepłodne występują około 7 dni przed owulacją, oraz 1-2 dni po owulacji aż do

końca cyklu (kolejnego krwawienia miesiączkowego). Kluczem do rozpoznania dni płodnych jest prawidłowe wyznaczenie owulacji. Niestety wiele kobiet nie jest świadoma kiedy owuluje.

6. Śledzenie płodności w czasach nowych technologii. Płodność kobiety w łatwy sposób można śledzić dzięki nowoczesnym narzędziom internetowym. Służy do tego kalendarz owulacji, w którym kobieta może w łatwy sposób zapisywać informacje o swoich cyklach (długości oraz regularności), o zmieniającym się na przestrzeni cyklu śluzie szyjkowym oraz zaobserwowanych objawach wykresu temperatury ciała, a specjalny algorytm analizuje poprawność cykli miesiączkowym, płodność kobiety i wyznacza dni płodne i niepłodne. Ponadto dużo szybciej kobieta może rozpoznać potencjalne problemy z płodnością.

 

6 faktów które musisz poznać starając się o  dziecko

Źródło zdjęcia http://www.supermamy.pl/

 

7. Niepokojące objawy płodności kobiety. Do objawów niepokojących, które mogą świadczyć o problemach z płodnością należy m.in.: brak śluzu płodnego (rozciągliwego, przypominającego białko jaja kurze), zbyt skąpe lub przeciwnie zbyt obfite krwawienia miesiączkowe, bóle podbrzusza, nieregularne cykle, cykle zbyt krótkie lubprzeciwnie długie, cykle bezowulacyjne.

8. Mierzenie temperatury ciała a wyznaczanie owulacji. Owulacja powoduje wzrost temperatury kobiecego ciała o 0,2 stopnia Celsjusza. Jest to niewielki skok temperatury, który pomimo że nie jest przez kobietę odczuwalny, następuje tuż po owulacji za sprawą hormonu – progesteronu. Regularne nanoszenie wyników pomiarów na odpowiedni wykres – ułatwi analizę cyklu miesięcznego. Temperaturę należy mierzyć codziennie rano po przebudzenie, w miarę możliwości

o tej samej godzinie.

9. Testy owulacyjne. Jeżeli jesteśmy w grupie kobiet starających się zajść w ciążę – warto sięgnąć po testy owulacyjne dostępne w większości aptek. Dzięki testom z jeszcze większym prawdopodobieństwem określimy moment owulacji –te proste testy wykrywają w moczu zwiększone stężenie hormonu luteinizującego.

10. Żyj zdrowo i nie stresuj się! Zdrowy styl życia, zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna wpływają pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu, a w zdrowym ciele… zdrowa komórka jajowa. Ważnym czynnikiem jest również stres który ma negatywny wpływ na nasz organizm i może rozregulować nawet najbardziej regularny cykl miesiączkowy!

 

Artykuł powstał we współpracy z http://ovufriend.pl/

l
Reklama

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama